intrebare.

Constipatia si diareea copilului

Postata de mihai elena cu 12 ani in urma.

am un bebelus de 4 luni si de la nastere are probleme cu scaunul nu iese singur decat ajutat iar acum la de 4 luni am inceput fructele iar problemele sunt aceeasi ce sa fac? are greutatea de 8,5kg,

Raspunsuri (8)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

8,5 kg corespunde unui sugar de 10 luni ; Asigurati-i o cantitate mai mare de sucuri de fructe si puteti adauga si faina de fulgi de ovaz,. Dvs daca il mai alaptati reglementati-va alimentatia, fara banane,fara orez sau morcov; consumati multe lichide

mihai elena

acum 12 ani

am uitat sa mentionez este nascut de 4,250kg mananca piept completare lapte praf ,fructe

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Sari

acum 12 ani

Cauta sa ii dai primul aliment apa putin incalzita cu o lingurita de miere, cam jumate de pahar, in fiecare dimineata, incet, cu lingurita, sa fie bine asimilat de organism.
Apoi dupa o ora sa ii dai un suc de morcovi, este etraordinar de bun pentru reglarea scaunului.
Sanatate.

dana

acum 12 ani

Draga mea mierea e contraindicata bebeilor sub un an iar morcovul constipa (strange la stomacel).Sper sa nu te superi dar noi stim sigur (am avut experiente de genul).

mihai elena

acum 12 ani

multumesc frumos :)

niculescu valeria

acum 12 ani

eu am avut aceeasi problema cu fetita mea. si nu am scapat de ea decat in momentul in care am inlocuit laptele praf cu lapte zuzu din comert. poti incerca si tu , la noi a functionat.bafta!

dana

acum 12 ani

Da-i ceai ,faptul caci copii exclusiv alaptati la san nu au nevoie de ceai pe langa sau apa e o tampenie.Da- ceai.Mierea nu e recomandata bebeilor sub un an putand duce la botulism.