e buna gentamicina la copii de 6 ani ?

Constipatia si diareea copilului

Postata de gery cu 13 ani in urma.

buna ziua,
as dori sa va intreb daca e buna gentamicina 40 mg la copii de 6 ani, copilul meu are diaree si am fost cu ea la doctora pediatra si ia dat sa ia gentamicina pe cale orala .oare e un tratament bun ??/

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 13 ani

Citeste prospectul pe net. Vei vedea ca se administreaza doar injectabil, pe cale orala nu se asimileaza. Plus ca vorbeste despre adulti...... A facut copilul analize si i s-au depistat anumite bacterii ? O diareie acuta, la un copil de 6 ani ,se poate trata cu cateva prafuri de SMECTA. La aceasta varsta se administreaza cate 3 prafuri pe zi, nu are contraindicatii. Multa sanatate !

Doctorul

acum 13 ani

Antibiotic de fiecare data cand este o mica problema si copilul va face diabet