diaree

Constipatia si diareea copilului

Postata de gonzales cu 12 ani in urma.

buna dimineata tuturor! am o fetita de 15 luni, care mi-a facut diaree de 2 zile cu febra care a urcat pana la 39.3. diareea este de culoare verzuie cu mucozitati galbui. am fost cu ea la urgenta, dar mi sa spus ca este ceva normal deoarece a facut vaccinul de imunizare in urma cu 3 zile . asa zisele reactii advere au aparut cam la 24 de ore de la vaccinare. doresc sa stiu cam cat dureaza aceasta perioada de diaree si ce ar trebui sa consume, ca si alimente copilul meu. precizez ca locuiesc in UK, dar am un gust amar in ceea ce priveste sistemul sanitar de aici. nu se administreaza medicamente pentru oprirea diarei. mi s-au dat antifebrile si atat. va multumesc anticipat!

Raspunsuri (10)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Inlocuiti alimentatia obisnuita cu ceai , supa de zarzavat morcov ,orez ,pasta de gutui(daca este peste 7 luni ) banana pentru 1-2 zile , apoi reluati treptata alimentatia anterioara.

gonzales

acum 12 ani

Multumesc frumos pentru sfatul dumneavoastra. Doresc sa va mai intreb daca pasta de gutui o fac din gutui fierte sau crude? cum este mai indicat?.

gonzales

acum 12 ani

Multumes pentru raspunsul dumneavoastra. Doresc sa va mai intreb cu se obtine pasta de gutui; din gutui crude sau fierte? Cum este mai indicat?

gonzales

acum 12 ani

MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNSUL DV. DORESC SA VA MAI INTREB, CUM SE OBTINE PASTA DE GUTUI: DIN GUTUI CRUDE SAU FIERTE? CUM CONSIDERATI CA ESTE MAI INDICAT?

snickeritza

acum 12 ani

din gutui fierte.

snickeritza

acum 12 ani

sistemul sanitar din UK e mai jalnic ca cel din RO...???nu pot sa cred:)/copilul avea febra deja cand i s-a administrat vaccinul?

gonzales

acum 12 ani

buna seara! multumesc pentru raspunsul dv . locuiesc de 6 ani in uk si cu toate astea am preferat sa vin in tara sa nasc fetita pe care o am. cu atat mai mult prefer sa-mi fac toate analizele in tara si nu in londra unde locuiesc . trebuie sa recunoastem ca noi in romania avem medici de valoare, profesionisti si tot odata dezavantajati in ceea ce priveste sistemul sanitar din tara noastra. nu vreau sa intru in amanunte si nici in polemici. in ceea ce priveste administrarea vaccinului in uk, copii nu sunt supusi unui examen medical inainte de vaccinare. fetita mea nu avea febra in momentul vaccinarii. febra a facuto dupa 24 de ore de la vaccinare. am stat la urgenta cu ea 3 ore, ca apoi sa mi se spuna sa merg cu ea acasa ca este normal....sunt reactii adverse in urma vaccinarii. ok...eu inteleg ca sunt reactii adverse dar totusi febra 39.3 si diareea pe parcursul unei zile vi se pare normal? celor de la spital li sa parut normal, fapt pentru care am fost trimisa acasa. multmesc pentru toate indicatile pe care le-am primit si sper ca fetita sa se faca bine. o seara cat mai placuta!

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Pasta de gutui se face numai din fructele fierte !

georgescu

acum 11 ani

domnule doctor ce ii pot ta unui copil de 9 zile?

georgescu

acum 11 ani

as vrea si eu sa stiu ce ii pot da unui copil de 9 zile daca are diaree?va multumesc