diaree

Constipatia si diareea copilului

Postata de claudia elisabeta cu 13 ani in urma.

am 2 copii de 2 ani jum si am fost recenti in spitali cu enterocolita mai ales fata.ea vomita si avea diaree iar baiatul are vsh 70 105 si nu stiu ce poate fi pt ca nu i-au gasit.fata are de 3 saptamani diaree intre 2-10 scaune si baiatul face f.moale in gen de 3 ori pe zi,am dat si prafuri si nu stiu ce sa le mai dau.fata are si polipii f.mari.astept un raspuns urgent pe [email protected] multumesc

Raspunsuri (4)

ionica

acum 13 ani

Incearca sa le dai o alimentatie mai diversificata; orez, branza de vaci, paine prajita, carne sp***a fiarta, paste fainoase, morcovi, etc.
Pentru ca are diaree ii poti da Smecta, 2 plicuri/zi.

Ionascu Andreea

acum 13 ani

Coprocultura sau coprocitograma nu le-au facut in spital? Nu a iesit nici o bacterie la analizele de scaun? Ce tratament au facut? Daca fetita are atat de multe scaune, ar trebui sa mergi iar la spital, copilul se poate deshidrata grav. Exista solutii electrolitice care ii pot mentine starea de hidratare (cele de la humana, de exemplu). In functie de natura si gravitatea enterocolitei si de tipul ei, tratamentul consta in antibiotic (tintit daca se poate, in functie de antibiograma sau de bacteria sau parazitul care au provocat-o), hidratare (prin scaune se pierd foarte multe lichide si deshidratarea poate deteriora grav starea de sanatate), regim alimentar (orez, radacinoase - morcov, telina - branza nesarata, sticksuri si grisine simple, carne de pui fiarta, ceai de menta, biscuiti simpli fara zahar - biscuiti pop**ari, lapte fara lactoza), biotics baby sau altceva asemanator care are rol in reglarea florei intestinale, antitermice daca au febra si smecta sau debridat pentru a ajuta in rezolvarea problemei tulburarilor de tranzit.
Multa sanatate micutilor!

mihaela

acum 13 ani

Pentru diaree i-am dat baietelului meu de 2 ani Biotics Baby. Sunt foarte multumita de el. Nu numai ca a tratat dar starea lui generala s-a imbunatatit.

teo

acum 13 ani

Si eu tot Biotics Baby i-am dat baietelului meu pentru diaree. In 2-3 zile si-a revenit.