cu bebele la chirurg

Constipatia si diareea copilului

Postata de mary_55555 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,am scris acum 3 saptamani in legatura cu constipatia puiutului meu de 8 luni.I-am introdus in alimentatie prune,caise,piersica,pere,iaurt(dimineata laptic de mama,la 10 fructe,la pranz supa din cartof,dovlecel,telina,morcov la 16.00 iaurt sau branza,la cina cereale cu lapte de mama si seara pe la 22.00 laptic) si tot are scaun numai daca ii pun supozitor si citeodata nici supozitorul nu-l ajuta,sunt nevoita sa-i mai pun dupa 12 ore inca jumatate.Am fost la pediatrul bebelui si i-am spus problema,mi-a prescris duphalac si mi-a recomandat sa merg cu bebele l-a chirurg sa-l vada si el.Dar nu a vrut sa-mi spuna in ce consta procedura.Spuneti-mi va rog daca este vreo interventie neplacuta pentru bebe si in ce consta procedura. Va multumesc mult.Oare e atat de grav ca trebuie sa ne ducem la chirurg?

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Va fi vorba de un consult si eventual un examen radiologic al intestinului cu substanta de contrast, spre a se vedea daca intestinul gros este lenes sau are vre-0 malformatie congenitala.