costipatie cronica

Constipatia si diareea copilului

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Copilul meu, in varsta de 4 ani si 2 luni (0.98m) si 12 kg, se confrunta cu o costipatie cronica (cred). Are doar un scaun pe zi, si acela numai dupa administrarea de Lactulose, miere si ceai de musetele. Tin sa mentionez ca are pofta, insa nu mananca legume.

Din cauza acestei probleme i-am facut un set de analize unde a reiesti ca are lipsa de calciu si magneziu, iar in urma analizei de scaun a iesit ca are lambrii. Ce sa sfatuiti fac? copilul meu se confrunta cu o problema grava de sanatate? Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

constipatia este o problema de alimentatie. Daca nu mananca fructe si legume incercati cu tarate de grau in iaurt si continuati cu lactuloza cand este nevoie. Mai bine dati lactuloza, decat sa aiba scaune la 3-4 zile. Greutatea este potrivita varstei si inaltimii. Nu mai creste in greutate ca inainte, deci, daca are pofta de mancare nu va faceti probleme.

michiduta

acum 14 ani

Buna ziua,

am probleme de constipatie cu copilul meu in varsta de 3 ani.Problema consta in aceia ca nu mai vrea sa faca `c...`, pentru ca Mosul Nicolae i-a spus sa nu faca in pampers ci pe wc, in caz contrar o sa ii ia jucariile.Vreau sa precizez ca el avea scaun normal pana acum, dar in pampers.Acum nu mai vrea nici in pampers , dar nici la wc( sau olita). De atunci are dureri rectale si de burtica,si reusim sa facem doar cu supozitor cu glicerina.As vrea sa stiu daca pot aparea probleme din cauza supozitoarelor.(1 supozitor pe zi)

Va multumesc!