copilul meu de 2 luini este constipat

Constipatia si diareea copilului

Postata de ana-maria173134297 cu 13 ani in urma.

ce as putea sa-i dau pt constipatie? il alaptez la san.am incercat si cu debridat granule pt suspensie orala.va rod sa imi recomandati ceva bun,nu face caca de mai bine de o saptamana.am incercat si cu termometrul introdus in fundulet

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Pentru reglarea tranzitului intestina la copilul alaptat la san ( costipatia ) trebuie :
1 . Reglarea alimentatiei mamei care alapteaza :
- mai multe alimente cu fibre si ceaiuri ; mai putine banane, morcov ,orez
-Sa consume lactoza naturala(Humana Milchzucker) cumparat de la farmacie, care prin lactoza pe care o contine are rol lacsativ atat pentru mam a cat si pentru copil.
2 . Lactoza naturala se poate adauga in putin lapte de mama muls si se va administra copilului, ac***a rol lacsativ.
3. Se mai pot incerca fulgii de ovaz

ana-maria173134297

acum 13 ani

de miercuri am incept sa-i dau duphalact 2,5 ml dimineata si seara pana iese cu scaunul si dupa aceea continu 10 zile o singura data pe zi.azi afacut de 2 ori dr un pik cam gros.
multumesc

Filipa

acum 13 ani

Daca copilul nu a avut scaun o saptamana, cred ca ar trebui sa mergi la dr. Trebuia sa mergi cand ai vazut ca nu poate 2-3 zile. Dl doctor are foarte mare dreptate, alimentatia mamei este foarte importanta, daca alapteaza. Ceea ce mama mananca, trece in laptele copilului. Consuma alimente cu fibre, tarate de grau, iaurt cu fibre. Iaurtul Activia din comert este foarte bun. Mergi la dr pt a i se provoca eliminarea scaunului pt ca acum este foarte greu sa-l elimine, micut cum este. Ii poti pune supozitor, dar daca nu reusesti, nu mai astepta. Sanatate.