copil 11 luni si jumatate

Constipatia si diareea copilului

Postata de stefania_p cu 14 ani in urma.

buna ziua
am un baietel de 11 luni si jumatate si in urma cu 3 luni a facut o enterocolita dezinteriforma destul de urata ,cu 39 febra.am ajuns la bucuresti la spitalul grigore alexandrescu ,a fost tratat 5 zile .la cateva zile dupa externare baietelului meu i-a aparut in fecale un mucus .i-am dat enterol pliculete ,protectis picaturi si tot exista acest mucus .cand scapam de asa ceva?dupa acest episod urat din viata noastra i-am tinut regim strict ,apoi usor i-am introdus ce manca si inainte.acum are si ceva pe degetele ,ca si cum s-ar descuama pielea.imi recomandati niste vitamine?pentru imunitate as putea sa ii dau septilin sirop?
intrebarea mea este ce fructe as putea sa ii dau?cand o sa scapam de mucus ?
astept raspuns ,va rog frumos
o zi buna

Raspunsuri (3)

neliv.

acum 14 ani

poti sa ii dai biotics baby si poti sa ii dai tot timpul pt cresterea imunitatii si pt burtica.are nevoie de vitamine? ai facut analize la spital?ori ii dai vitamine ori septilin.mucusul o sa dispara si fetita mea a avut cind a avut diaree si a fost bebelas.pt piele creme, uleiuri de bebe, si nu_i fa baie f. des.

Ionascu Andreea

acum 14 ani

Copilul este constipat? Posibil ca mucusul sa apara in urma constipatiei. Pentru vitamine, ar trebui sa ii cereti parerea medicului pediatru de familie, exista o gama foarte larga in comert si in functie de hemoleucograma, etc. pediatrul ii va recomanda complexul adevat. Fructe, puteti sa-i dati de orice fel, mai putin capsuni, fructe de padure (cele cu potential alergen). Puteti sa-i dati banana, mar copt, mango, care sunt foarte bine tolerate. Apoi puteti incerca cate putin ( o feliuta si din alte fructe, daca scaunul nu este modificat, puteti continua treptat, cu fructul respectiv). Pentru pielea descuamata pe manute, va recomand calduros sa mergeti sa consultati un medic dermatolog: sa nu fie vorba despre o dermatita de contact. Netratata, aceasta poate duce la complicatii.

alex

acum 13 ani

Incearca si cu Biotics Baby pliculete daca este constipat. Eu i-am dat fetitei mele si scaunul a revenit la normal.