constipatie

Constipatia si diareea copilului

Postata de bella2011 cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA FETITA MEA SE CONSTIPA ZILNIC FACE SCAUNUL TARE SI NU TRECE MAI MUT DE O ZI SA NU FACA DAR TOT TARE IL FACE .PROGRAMUL DE MASA ESTE DIMINEATA CEREALE CU LAPTE APOI IAURT ,LA PRINZ CIORBITA DUPA AMIAZA CRENVUST SAU UNT CU GEM ACTIMEL SAU IAURT DE BAUT SEARA MINCARICA ,INTRE MESE MAI MANINC APEPENE ,MERE ,STRUGURI CITE UN BISCUITE SAU COVRIGEI.BEA LAPTE DE 1,5 DIN COMERT SI IN ULTIMUL RIND BEA CEAI DE TEI SI MUSETEL APROAPE 1 KG DE DIMINEATA PINA SEARA .OARE ESTE BINE ? CE SA II FAC .CE SUGESTIE IMI DATI?

Raspunsuri (2)

colnago

acum 12 ani

Puteti sa-i administrati cu incredere bautura bioactiva Tahitian Noni, va ajuta la inlaturarea constipatiei, este natural, fara contraindicatii.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Constipatia se defineste printr-un tranzit intestinal incetinit (mai putin de 3 scaune/saptamana). O dieta bogata in fibre alimentare din fructe, legume si cereale, cresterea consumului de lichide (supe, ceaiuri, apa) , diminuarea cantitatii de lapte si produse derivate daca provoaca constipatie, sustinerea unui efort fizic (favorizeaza miscarile peristaltice intestinale) , reducerea rafinate din zahar, contribuie la imbunatatirea tranzitului intestinal.