Constipatie la bebe de 4 saptamani

Constipatia si diareea copilului

Postata de pongonel cu 13 ani in urma.

Bebe al meu nu a mai facut lipsa mare de 3 zile si se chinuie groaznic sa faca, insa fara rezultat. Am incercat cu supozitor cu glicerina ptr copii, insa nimic, cu ceai de musetel, insa nimic nici asa. Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca bebe se hraneste strict cu lapte de mama, de la san, din 2 in 2 ore.
Va multumesc anticipat,
o mamica necajita ptr puiul ei:(

Raspunsuri (41)

Razvan

acum 13 ani

Al meu are acum 6 saptamani si tot asa, la 4 saptamani au inceput problemele cu scaunele. Eu am reusit cu supozitoare cu glicerina (cele de copii), de 2 ori pe zi. Inaintea baitei de seara si dimineata dupa masa a doua.
Recomand si utilizarea administrarii de debridat si/sau bonisan.

Angi

acum 13 ani

Razvan iti dau un sfat! nu e de dorit de aplicat supozitoare cu glicerina la copil atat de mic, fiind matur nu ai mare placere de la un supozitor dar altmiterea un bebe, mai simplu si mai comod e sa aplici o alta metoda.

pongonel

acum 13 ani

Iti multumesc frumos, am incercat cu debridat si a mers.
Toate cele bune!

Razvan

acum 13 ani

Ce am uitat sa specific, si este important: Dupa ce-i introduci supozitorul cu glicerina, bebelu cu fata in sus, intins pe spate si flexate picioarele astfel incat sa-i ajunga genunchii spre piept si eventual masat usor pe burta.

Andra

acum 13 ani

Ceaiul de musetel mai rau ii face fiindca usuca mucoasele. La bebelusi - ceaiul din flori de soc indulcit cu miere de tei. ;-)

mihaela

acum 11 ani

bebele meu este cam constupat cei ias putea da

MembruMobileApp1496390772

acum 6 ani

Miere la bebeluși? 😵 Mierea se recomanda dupa un an pt ca exista riscul botulismului infantil!!!! Nu mai faceți recomandări daca nu știți . Faceți mai mult rau decât bine😤

Iuli

acum 13 ani

Ce n-a facut?! Nu vreau sa te superi, dar sper ca nu vei vorbi asa si cu copilul, pentru ca in ritmul asta va fi un rasfatat si nu va vorbi corect nici la 5 ani. Comporta-te normal cu el.
In alta ordine de idei, hidrateaza copilul cu apa si consulta pediatrul pentru ca nu e normal asa ceva.

pongonel

acum 13 ani

Nu ma supar, daca imi spui si mie cum ii vorbesc copilului?!!! Ai vazut ce varsta are bebe? De concluzii pripite nu am nevoie, poate daca imi dadeai un raspuns concret la ceea ce am intrebat m-ai fi ajutat enorm!!! Doar sa te loghezi pe diverse forum-uri nu ajuta pe nimeni cu nimic, in cazul in care nu esti la subiect. Asta se numeste pierdere de vreme.

Tu i-ai dat apa copilului tau cand avea aceeasi varsta cu al meu?

elena

acum 13 ani

Copilul hranit la san, mananca ceea ce mananca mama. Daca tu mananci alimente care constipa, se va constipa si copilul. Ai grija deci la alimentatie, pentru ca ceea ce mananci sau bei, trece in lapte. Ar trebui ca supozitoarele sa-si faca efectul. Daca nu reuseste sa faca, nu mai sta, du-te la dr. Cu cat trece timpul, cu atat ii va fi mai greu. Sanatate.

pongonel

acum 13 ani

Multumesc pentru raspuns, am incercat cu debridat si a functionat.
Toate cele bune!

elena

acum 13 ani

Remedii pentru tratarea constipatiei la bebelusi( de pe net)

Sunt multe lucruri pe care poti sa le faci pentru a-l ajuta pe bebelusul care este constipat. Ii poti schimba dieta alimentara sau poti sa il ajuti cu cateva exercitii fizice.

Exercitii care ajuta bebelusul care sufera de constipatie:

Masajul burticii: Maseaza delicat burtica bebelusului in sensul acelor de ceasornic. Pune-ti mainile sub buricul bebelusului si fa miscari circulare in jurul stomacului.

O baie calduta: Unii experti recomanda ca remediu o baita calduta facuta bebelusului care sufera de constipatie. Baita poate fi urmata de masajul burticii.

Bicicleta: Pune-l pe bebelus sa stea pe spate. Prinde cu mainile piciorusele lui intr-o pozitie semi-indoita. Misca usor picioarele lui ca si cum ar merge pe bicicleta. Poti sa alternezi exercitiul cu masajul burticii.

Remedii pentru tratarea constipatiei la bebelusii mai mici de 4 luni

Incearca sa ii dai bebelusului 60 de grame de suc diluat de fructe, de tipul grapefruitului sau prunelor sau merelor cu prune, de doua ori pe zi, si incearca si exercitiile de mai sus. Consulta-te intotdeuna cu medicul pediatru cu privire la adminitrarea tratamentelor pentru constipatie bebelusilor mai mici de 4 luni.
PS: Nu-i da sucuri de fructe bebelusului tau, este prea mic si pot sa-i distruga flora intestinala. Sucurile de fructe se introduc gradat, dupa varsta de 3 luni si in cantitati foarte mici(cate o lingurita la inceput). Mergi la dr.

pongonel

acum 13 ani

Multumesc mult pentru timpul acordat unui astfel de raspuns! Am incercat si bicicleta si baita si o gramada de lucruri recomandate de medici, insa doar debridat-ul si ulterior cate un supozitor cu glicerina m-au ajutat.

Toate cele bune!

Carmen

acum 13 ani

Doamne! Cum poti sa-i dai copilului numai lapte si ceai de musetel si sa te plangi ca e constipat?? Toata lumea trebuie sa bea si apa, inclusiv cei mici. Mai informeaza-te si tu ca sa nu sufere altii din cauza ta.

aida

acum 13 ani

Doamne! Cum poti sa-i dai copilului numai lapte si ceai de musetel si sa te plangi ca e constipat?? Toata lumea trebuie sa bea si apa, inclusiv cei mici. Mai informeaza-te si tu ca sa nu sufere altii din cauza ta.

tu nu ai observat ce varsta are copilul??? cum sa-i dai apa la 4 saptamani??? cred ca tu ar trebui sa te mai informezi...

pongonel

acum 13 ani

Crede-ma ca sunt mult mai informata decat tine!
Multumesc pentru postare!

aura

acum 13 ani

Tare as vrea sa stiu cum sa o fac pe bebelusa mea sa bea apa. Toti doctorii pediatrii zic ca la bebe hranit la san nu tre sa ii mai dai altceva, bebelusa mea are si ea probleme cu constipatia de cand avea 3 saptamani, am incercat sa mananc ciorba, supa, pepene, pere si tot constipata este , beau 2 litri apa pe zi si 1 litru ceai anason cu chimen ca are si colici, Pana acum doar cu supozitor face scaun, am incercat sa ii dau apa si ceai dar din biberon nu vrea deloc sa suga si cu lingutita cand ii dau se ineaca sau face gargara(la propiu).Abia astept sa faca 4 luni ca sa pot sa ii dau sucuri poate scapa de problema.

pongonel

acum 13 ani

Draga Aura, noi am implinit 2 luni jumatate si am incercat cu supozitor cu glicerina si cu debridat (la recomandarea pediatrei). Ulterior, pentru constipatie pediatra m-a sfatuit sa ii dau 10ml de lactuloza dimineata la 10. O singura data am folosit lactuloza, deoarece bebe a inceput sa faca lipsa mare zilnic. Nu stiu daca are legatura, insa am inceput sa mananc fructe: pepene galben/verde, prune si caise uscate (chiar si pe mine :) m-au ajutat la constipatie. In fiecare dimineata iaurt/lapte batut/sana cu cereale.

In ceea ce priveste bautul de apa, si eu am fost sfatuita sa ii dau copilului san la cerere pentru sete, sa nu ii dau ceai sau apa. Zilele astea am incercat sa ii dau apa si si-a facut greata cu biberonul:) dar de sete a baut totusi, dupa baita de seara.

Sa iti traiasca fetita! Va pup!

Maria

acum 11 ani

20 ml apa tre sa consume fetita ta pe zi

Madalina

acum un an

La un bebe de 4 săptămâni nu se da apa pfffff ce sfaturi doamnele mergeți la pediatri mai bine cred ca e cel mai indicat din câte văd pe forumuri se dau doar sfaturi eronate și ma jucați cu viața copiilor😡

Pag 1 din 3