Constipatie dupa vaccin la un bebelus de 2 luni

Constipatia si diareea copilului

Postata de Utilizator11530711264 cu 5 ani in urma.

Bebelus de doua luni, inainte de vaccin avea scaun regulat, cel putin o data pe zi, alaptat la san si suplimentat cu formula. Dupa vaccin (cocktail de 6 vaccinuri) nu a mai avut scaun 8 zile. Foarte evident faptul ca ar vrea sa faca dar nu poate. Am incercat masaj, presopunctura, Dentinox (pentru colici), apa 30ml/zi, baita cu apa calda, pana si suc de fructe in formula.. nimic nu a functionat. In a 8-a zi, am folosit laxativ Lactul, a avut scaun moale cu mucus, o singura data. De atunci (3 zile) iar nu mai poate sa faca. Nu am mai dat laxativ (unde suntem nu gasim supozitoare cu glicerina ci doar Dulcolax si Lactul) Se screme, plange, dar nu iese nimic...i-au aparut cateva bubite pe fata si pe piept... Daca m-ati putea ajuta cu un sfat as fi profund recunoscatoare pentru ca nu mai am idei si vreau foarte mult sa il ajut sa revina la normal. Multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-la-copii-intre-0-si-11-ani_231

Andreea

acum un an

Când aflați un răspuns, va rog sa ma anunțați și pe mine. Și eu am aceeași problema. Bebe are 2 luni și o săptămână și tot asa pățește și el.