constipatie cronica [urgent]

Constipatia si diareea copilului

Postata de adrian57 cu 14 ani in urma.

am un baiat in varsta de 4 ani, nu stiu ce sa fac, are scaun la 7-10zile cu teama.
practic ii este frica.... ce ma sfatuiti

Raspunsuri (10)

raluca

acum 14 ani

Buna,
Incearca sa-i adaugi la dieta cit mai multe fructe si legume bogate in fibra, de exemplu pere cu coaja, piersici, nectarine, mandarine, ananas, cirese, capsuni, linte, mazare
fasole, morcovi, si suc din aceste fructe dar fara mult zahar. Succes

ingerass

acum 14 ani

Buna,
Eu am un bebelus prematur de 3 luni si face scaune la 3 -4 zile .De la nastere i-am dat Prenan si facea scaune moi in fiecarezi, de 2 saptamani ii dau Milumil 1 . Din cauza laptelui face scaune asa rare ? Ce pot face ?

ina

acum 10 ani

da, diluati-l cu ceai.

adi2008

acum 14 ani

incearca sa-l obisnuiesti sa bea,in fiecare dimineata,pe stomacul gol, un pahar cu apa in care pui o lingura de miere.

Sheila

acum 14 ani

Nu crezi ca nu este recomandat unui bebelus de 3 luni apa cu miere?

cornelia

acum 14 ani

buna ziua am si eu o nepotica de 2ani si jumatate si este tot timpu costipata si maninca in general supite maninca si fructe ingeneral i dau pere prune suc nu prea multe ca nu prea le are iea cu fructele dar zilnica ce sa ma mai fac cu iea ca nustiu am incercat si sai dau si mire demineta invatatima ce sa fac.

VASILINIU ANAMARIA

acum 14 ani

Buna ziua sunt o mamica disperata, am o fetita de 2 ani si jumatate care e foarte constipata , ia-m dat miere si scu de mere si si-a mai revenit acum are scaunele bune dar in urma constipatiei au rezultat hemoroizmi acum o doare foarte tare cand are scaun, de durere face pe ea ie frica sa mai faca .spune-ti-mi va rog ce sa fac ?
multumesc .

tt

acum 10 ani

fructe multe , zarzavaturi, morcovi cruzi, multa apa.

oo

acum 10 ani

spanac, sa dilueze laptele sau cantitatea mai mica de lapte la cantitatea de apa. auzi 1 pahar de apa cand ala micu inghite cateva lingurite, e bebe are cateva luni.

ina

acum 10 ani

raspunsurile apar anapoda, programul pentru acest site este varza.