constipatie copil 13 ani

Constipatia si diareea copilului

Postata de guzganitzza cu 11 ani in urma.

Pentru un copil de 13 ani ce medicamente as putea sa ii administrez pentru constipatie? este bun Duphalac ? va multumesc !

Raspunsuri (5)

Sigada

acum 11 ani

Inainte de a apela la medicamete incercati cateva zile cu fulgi de ovaz cu iaurt. Pentru baietelul meu a facut minuni.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Da, puteti incerca, insa cel mai bine este sa incercati sa rezolvati problema constipatiei printr-o dieta bogata in fibre. si hidratare adecvata).

victoras

acum 11 ani

Am si eu un sfat: dati-i,doamna ,fructe dimineata ,pe stomacul gol(o portocala,o mandarina sau o banana).E un obicei ce il va ajuta toata viata lui.Eu am 52 ani si am in fiecare dimineata scaun normal.Apoi la orice fel doi de mincare dati-i salate(varza sau sala verde sau sfecla,care de altfel este un excelent vitaminizant in aceasta perioada).Daca toate astea nu va ajuta dati-i tarita de griu(se gaseste la magazinele naturiste la 4 lei o punguta de jumate de kg)in apa(1/2 pahar cu 2 linguri tarita) sau 4 lingurite amestecate cu 4 linguri iaurt(si tarita contine minerale si vitamine si e fibra ce ajuta).Sa va fie de folos si de sanatate.Daca aveti nelamuriri trim adresa e-mail sau sunati la 0766-747-284

Anonim

acum 11 ani

In cazul in care aveti posibilitate, va recomand sa ii administrari zeolit lichid de 3 ori pe zi sub limba.Are rolul de a elimina toate toxinele acumulate. De asemenea, favorizeaza procesul de digestie. Este important ca pe perioada tratamentului sa eliminati din dieta, prajelile, carnea si bauturile cu acid. Sa va bazati pe o dieta cu fructe si legume

Sanda

acum 11 ani

Da, este bun zeolitul lichid pentru asa ceva