constipatia

Constipatia si diareea copilului

Postata de myta89 cu 13 ani in urma.

cum fac sa scap de constipatie??

Raspunsuri (6)

Iuli

acum 13 ani

Cauti pe GOOGLE remedii, nu le astepti mura in gura, sau o intrebi pe mama/bunica/matusa etc. Sigur vor sti sa iti zica. Nu e complicat decat daca este vorba de ceva cronic. Atunci mergi la medic.

ela

acum 13 ani

morcovi cruzi,mixati,circa 150-200g ,seara in loc de masa si dimineata ca mic dejun,pina se regleaza tractul intestinal. Evita piinea alba si pastele cu brinza.

Filipa

acum 13 ani

Dimineata pe stomacul gol, bea un pahar de apa cu o lingura de miere si una de otet de mere cu miere(AMESTEC: apa, miere, otet de mere cu miere). In comert exista un iaurt ACTIVIA cu musli, foarte eficient. Mananca fructe uscate, evita alimentele care constipa(orez, banane, paine prajita, carne de porc, cas, oua fierte). Consuma alimente care contin fibre. Foarte eficienta este taratea de grau. Poti lua o lingura de miere amestecata cu tarate de grau.

Natalia A.

acum 13 ani

Salut tuturor! Sunt mama unui baietel si as vrea sa ajut(daca va fi posibil) alte mame care au fost in situatia mea...Baiatul meu a fost constipat de la 2-3 luni..acum are 2 ani si 2 luni..Am incercat absolut tot,mancarea a fost de la inceput cea mai buna-alimentatie bio,siropuri naturale,microclisma cu glicerol...Nu cred ca a fost ceva ce nu am incercat pana am folosit BIOTICS BABY ..i-am dat 2 pliculete de 2 ori pe zi si dupa 4-5 zile am vazut rezultatul... sper sa ajut macar un copil :)

diana

acum 13 ani

am o fetita de 2 si 4 luni avem probleme cu constipatia
de jumatate de an
fetita mananca fructe
cereale
am luat si tratament cu enterolactis 2 luni si laxative dar fara nici un rezultat va rog sa ma ajtati cu un sfat urgent multumesc

silvia

acum 13 ani

Ce fel de cereale mananca? Sa fie integrale. Incearca de la magazinele naturiste fulgi de ovaz (fierbe in lapte). Daca amesteci cu strafide, curmale si prune uscate o sa fie dulce si o sa ii placa. Fetita mea de trei ani a fost dintotdeauna constipata pana am introdus zilnic cerealele integrale - nu cele care sunt mai mult bomboane decat cereale. Ca sa nu se plictiseasca alternez cu musli, fulgi de secara sau fulgi de orz. Mai adaug susan, in seminte floarea soarelui. Are si trei scaune pe zi de vreo trei luni incoace.

Sa-mi spui daca a mers si la voi ...