Constipatia la sugari

Constipatia si diareea copilului

Postata de Vaida cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Fetita mea are 3 luni si este alaptata exclusiv la san. Cu cateva zile in urma a inceput sa aiba dupa fiecare masa, scaune foarte apoase si destul de urat mirositoare . Pediatrul mi-a prescris Smecta , cate o jumatate de pachetel dimineata si cealalta jumatate seara timp de 3 zile. Intre timp i-am facut si coprocultura care a iesit bine.
Acum problema este ca fetita mea nu a mai abut scaun de aproape 2 zile.
Este normal? Se va remedia problema de la sine sau trebuie facut ceva?

Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Dupa cateva zile de la intreruperea SMECTA scaunele , in general, revin LA NORMALITATE.