Constipație la mama?

Constipatia si diareea copilului

Postata de Utilizator11609364129 cu 3 ani in urma.

Buna ziua,sunt mămica pentru prima data și am o fetița de 3 săptămâni și alăptez,scaunul îl fac o data la 2 zile.Mai pot alapta copilul la sân?va rog sa îmi dați un sfat

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Da, alaptati in continuare. Faptul ca aveti scaun la doua zile, nu constitue o problema de constipatie.
Consumati aproximativ 3 litri de apa pe zi, hraniti-va sanatos cu legume, compoturi pe baza de prune, fructe (banana sa fie mai coapta, daca e necoapta va poate constipa), cereale, carne. Reduceti preparatele pe baza de orez sau alte alimente care pot constipa. Faceti miscare, plimbari de aproximativ 30 de minute in fiecare zi.
Pentru un regim detaliat, luati legatura cu medicul dvs. de familie.