colon iritat

Constipatia si diareea copilului

Postata de cristina alexandra1 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,am mare nevoie de un raspuns.Am fost constipana in urma cu o saptamana si cred ca m-am ranit la colon pentru ca de 5 zile fac cu putin sange,ce pot face va rog dati-mi un raspuns,va multumesc

Raspunsuri (8)

Adrienne

acum 11 ani

Ar putea fi vorba despre sangerarea unui hemoriod intern . Ce este de facut.....doar evitarea constipatiei, pe viitor.

Adina

acum 11 ani

Aceleasi probleme le-am avut si eu. Iti recomand urmatoarea schema de tratament

- dimineata si seara cate 2 lingurit de seminte de in
- spalaturi cu ceai de galbenele
- 10 picaturi de 3 ori pe zi sub limba de zeolit lichid imbunatatit cu DHQ (extraordinar in probleme de digestie)

cristina alexandra1

acum 11 ani

multumesc din suflet,ideea e ca dimineata cand fac nevoia mare parca ma zgarie putin si ma si sperie sangele asta

Medic.Fares

acum 11 ani

Iti recomand supozitoare Hemorsan, cate unul seara, sau dupa ce ai eliminat scaunul.
Dieta să conţină alimente bogate în fibre alimentare solubile: fructe (prune, mere, portocale) şi legume (morcovi) şi în fibre insolubile: cereale integrale (orz, secară, grâu), fasole uscată, fructe şi legume cu coajă, paste făinoase, seminţe şi tărâţe. Fibrele vegetale absorb lichidele din tubul digestiv, se umflă şi ajută la mobilizarea conţinutului colonului prin stimularea peristaltismului. De aceea sunt necesari peste 2 litri lichide zilnic. Dimineaţa beţi 1-2 pahare de apă caldă pe stomacul gol, iar la prânz nu sări supa.
Limitează consumul de produse bogate în calciu, aportul de ridicat de fier (prin dietă sau suplimente alimentare) şi zaharurile rafinate.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Va recomand sa consultati un medic chirurg care sa confirme suspiciunea de hemoroizi anali sau fisura anala ( declansati de constipatie). Recomandarile adecvate vin in urma unui diagnostic cert.

cristina alexandra1

acum 11 ani

buna ziua..am fisura anala de la constipatie,am in continuare sange in scaun si ma si doare destul de rau,am fost si la medic si mi-a spus ca efectiva am pietre acolo ce pot face..va multumesc

Stefania

acum 11 ani

Fa intai o colonoscopie si apoi foloseste zeolit (de preferat lichid). Sunt medici din Tg Mures care il recomanda pentru asemenea afectiune

Chiriac Mihaela

acum 11 ani

Nu se gaseste nicaieri acest zeolit lichid. Voi de unde il luati?