Ce trebuie sa fac?

Constipatia si diareea copilului

Postata de valentina_23 cu 12 ani in urma.

Buna dimineata. As dori sa sa stiu ce mancaruri ii pot da copilului sa nu se mai constipe? Si daca constipatia e o problema grava la copii. V multumesc!!!!!!!

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

În cazul existenţei constipaţiei la copil este recomandată o alimentaţie care să cuprindă alimente bogate în fibre (în special legume şi fructe) care să stimuleze tranzitul intestinal şi de asemenea un consum crescut de lichide (apă, ceaiuri, compoturi, supe). În cazul în care constipaţia persistă şi după aplicarea acestor măsuri recomand consultul unui medic pediatru