ce poate fi

Constipatia si diareea copilului

Postata de mary_55555 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,as vrea sa stiu daca face rau sa-i pun supozitor cu glicerina copilului de 7 luni. Pana la 6 luni nu a avut probleme cu scaunul,dar de la 7 luni,de cand am inceput diversificarea,face scaunul foarte rar.am incercat sa nu-i pun supozitor si a facut in a 5-a zi,cand am intrebat pediatrul m-a certat si a zis sa-i pun supozitor daca nu face scaun timp de 24 de ore,asa ca acum face scaun numai cu supozitor,o data la 2 zile. Mi-e mila de el, din mincare ii dau san si supica din legume(bostanel,telina,cartof,morcov) si la ora 10 obligatoriu para.Oare nu va face singur cacuta,va trebui mereu ajutat cu supozitor?Nu-i face rau daca ii pun asa des?ii pun numai jumatate,asa mi-a zis medicul.Ajutati-ma va rog cu un sfat,ca nu mai stiu cum sa-l ajut,desi nu vad nici un disconfort la el,se joaca si plinge numai cand se plictiseste sau il dor gingiile.Va multumesc anticipat

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Supozitorul cu glicerina nu-i face rau, dar trebuie sa-l ajutam pri alimentatie corecta.
Puteti sa-i dati pasta sau suc de caise , pere, prune ( la nevoie si cateva lingurite de compot )