supozitoare copil

Constipatia si diareea copilului

Postata de Utilizator11607017869 cu 3 ani in urma.

Buna seara copilul meu de 2 ani și 3 luni nu poate face caca de 3 săptămâni și cant trage vanturi plânge nu știu ce sa mai faccu el va rog sa îmi spuneți un tratament cu supozitoare nu mai vrea plânge ma? Va rog sa îmi spuneți un tratatament ca să faca caca mai ușor dar precizez când face caca sare La mine în brate și ma strânge de gat și transpira va rog sa îmi spuneti un tratament

Raspunsuri (4)

Admin SfatulMedicului

acum 3 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa contactati medicul de familie. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Constipatia-si-diareea-copilului/constipatia-la-copil_195

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Luati legatura cu medicul pediatru cat mai repede, altfel se poate complica problema si fizic, dar si emotional (anxietate). Daca observati si alte probleme la copil, e bine sa le notati ca sa le discutati cu pediatrul.

Grija si la administrarea supozitoarelor. Copilul tine muschii incordati la defecare si foarte posibil o sa-i tina incordati si la supozitor. Aspect care provoaca din nou durere si teama! Ori ii distrageti atentia cu joculete, cantecele, masaj in zona respectiva, supozitorul inp***at in apa calda, ori mai bine cereti-i medicului alte variante, cum ar fi un sirop dulce etc.

O alta recomadare ar fi sa aveti grija la alimentatia copilului, medicul o sa va dea o lista de alimente/mancaruri. Optati pentru mancaruri, alimente - care il ajuta sa faca moale. Evitati pana la rezolvarea problemei orezul, bananele necoapte si alte alimente care duc la constipatie si durere in timpul defecarii.

Perseverenta, rabdare si blandete in gestionarea problemei!

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 3 ani

Luati legatura cu medicul pediatru cat mai repede, altfel se poate complica problema si fizic, dar si emotional (anxietate). Daca observati si alte probleme la copil, e bine sa le notati ca sa le discutati cu pediatrul.

Grija si la administrarea supozitoarelor. Copilul tine muschii incordati la defecare si foarte posibil o sa-i tina incordati si la supozitor. Aspect care provoaca din nou durere si teama! Ori ii distrageti atentia cu joculete, cantecele, masaj in zona respectiva, supozitorul inp***at in apa calda, ori mai bine cereti-i medicului alte variante, cum ar fi un sirop dulce etc.

O alta recomadare ar fi sa aveti grija la alimentatia copilului, medicul o sa va dea o lista de alimente/mancaruri. Optati pentru mancaruri, alimente - care il ajuta sa faca moale. Evitati pana la rezolvarea problemei orezul, bananele necoapte si alte alimente care duc la constipatie si durere in timpul defecarii.

Perseverenta, rabdare si blandete in gestionarea problemei!

Utilizator11607017869

acum 3 ani

Mulțumesc frumos sfat 🙏😘