Bebelus

Constipatia si diareea copilului

Postata de catutza26 cu 12 ani in urma.

Bebelusul mru are 4 luni si c-am avem probleme cu constipatia iese si la 3 zile afara daca nu-i pun supozitor . Ce ne recomandati sa facem?

Raspunsuri (3)

Este normal

acum 12 ani

Scaun la 3 zile la un bebelus nu este nimic atat de anormal si nu are de a face cu rectul unde ii bagati supozitorul. Nu-i mai dati supozitor caci are efecte negative si nici nu il ajuta. Bebelusii au anumite faze si sunt diferiti, nu toti au scaun zilnic. Al meu a fost la fel cateva saptamani desi nu manca decat lapte de san si s-a reglatd e la sine. Au fost unerori si 5-6 zile fara scaun. Medicamentele chimice de orice fel nu sunt recomandate si nici nu fac nimic bun, mai ales la sugari. Mamele sunt de fel mult prea ingrijorate si fac cu astfel de incercari mai mutl rau copiilor decat bine. Mamele, ca si doctorii sunt fapt mai mult ocupate sa se lupte impotriva inteligentei corpului oprind cu forta febra, inflamatiile, voma si diareea care sunt doare elemente esentiale de aparare si vindecare ale corpului.

catutza26

acum 12 ani

Sunteti medic?

gordunica

acum 12 ani

Eu va recomand sa ii dati cateva zile 2-3 lingurite de suc de portocala cu mandarina pe zi. Asta mi-a fost recomandat pentru baietelul meu inca de la 2 luni de catre doctora lui de familie si de atunci nu am mai avut probleme.