bebe constipat

Constipatia si diareea copilului

Postata de fulger cu 12 ani in urma.

am o fetita de 6 luni care are mereu probleme de constipatie , bea ceaiuri si sucuri dar mereu iese f greu cu scaunul si trebuie sa folosesc termometrul si supozitoare cu glicerina ! Ce as putea sa fac sa o ajut sa isi regleze scaunul???

Raspunsuri (9)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Daca alaptati copilul, reglementati-va alimentatia, D-vs fara mezeluri , comserve , fara alimente conservate prin sare si fum, fara varza , iar fetitei sucuri de fructe.inspecial de pere , prune ( nu banane )

fulger

acum 12 ani

nu alaptez iar fetita bea sucuri facute in casa de mere pere morcov portocala si ceaiuri pt bebelusi iar in alimentatie(ca mese principale) are multe legume, cereale(acum de la 6 luni) si fructe pasate cu branza din lapte praf sau biscuiti simpli!

Stefania

acum 12 ani

Si fetita mea se constipa f des...de obicei daca ii dau vreo doua zile baby calm, pt ca ceiutul contine menta...eu ii dau zilnic ceai de musetel, suc de pere la masa de fructe... eu i-am schimbat si laptele, pt ca de la Milupa se constipa de foloseam duzine de supozitoare... incearca cu ceai de musetel...

Tratament homeopat

acum 12 ani

Fata are o dereglare si aceasta nu poate fi reglata prin alimentatie. Aceasta dereglare poate fi urmarea laptelui praf (plin de aluminiu care constipa masiv)m a unei constitutii cu astfel de tendinta, a unei nasteri cu anestezice date mamei sau mai rar si altor cauze. Insa acestea 3 sunt cele mai dese cauze.
Trebuie sa mergeti la un medic homeopat foarte bun care face homeopatia clasica (multi medici faca fac homeopatie sunt amatori). Altceva nu are cum sa o ajute si cu mancarea ii puteti da ce doriti caci nu poate elimina cauza.Alti copii care mananca similar nu au constipatie, deci de la mancare nu poate fi.

sorina stoian

acum 10 ani

este posibil de la ceaiuri..schimba ceaiul.

Aura

acum 9 ani

4 prune uscate + 2 lingurite tarate de grau + 2 lingurite seminte de in + jumatate cana de apa. toate se amesteca cu blenderul seara si se lasa la macerat pana a doua zi. eu i le dau baietelului meu in varsta de 1,4 luni dupa biberonul de lapte, dimineata si imposibil sa nu faca in cursul zilei. am incercat reteta aceasta dupa ce am testat toate siropurile cu probiotice si nu numai, fara niciun rezultat. baiatul meu a suferit de constipatie cronica de cand l-am nascut si facea numai cu termometru, supozitoare, microclisme, cam la 3 - 4 zile. dupa 1 an de chin si de incercat tratamente fara rost am aflat de aceasta reteta naturala total intamplator. cu ajutorul acestui amestec baietelul meu face zilnic, fara chin. in fiecare zi ii multumesc persoanei care mi-a spus de ea. o postez si eu la randul meu, ma gandesc ca poate mai exista si alte mamici care trec prin chinurile prin care am trecut eu cu baiatul meu timp de 1 an. si inca ceva.. constipatia pe o perioada lunga de timp are urmari grave! nu o lasati asa! noi am aflat asta cand ni s-a spus ca din cauza constipatiei netratate baiatul are colonul dilatat, megacolon. acum incercam sa reparam raul facut prin scaun regulat, zilnic. ar fi sanse sa revina la dimensiunea normala.. Doamne ajuta!

Iulian

acum 9 ani

A mai functionat si la altcineva reteta?
" 4 prune uscate + 2 lingurite tarate de grau + 2 lingurite seminte de in + jumatate cana de apa. toate se amesteca cu blenderul seara si se lasa la macerat pana a doua zi. " ?

Mihai

acum 8 ani

Mihai am o fata 7 luni e constipata ce fac sa își revină

roxana

acum 8 ani

Buna, am o fetita de 6 luni jumate are 6.800 kg am nascuto cu 3.400 ...iar de cand am ramas fara san ii dau formula de la varstra de 2 luni, iar de la 4 luni spre 5 luni a inceput sa refuze laptele bea ft putin cam 300-400 ml lapte in 24 ore, dar completez cu piure,supic fructe etc....acum de la 5 luni jumate mi-am dat seama ca ii fomica dar refuza laptele, si ii dau mancarica iar mancarea nu o refuza mananca tot ce ii dau in schimb mi frica sa ii dau doar mancare iar sa o las flamanda la fel nu pot, ma ingrijorez ft tare....de 3 zile face scaun tare in fiecare zi facea un pic, un bot cat o nuca dar tare si se chinuie mult...iar de ieri a inceput sa langa cu lacrimi de la durere ceea ce pana acuma nu am mai vazut asa ceva la ea....nu stiu ce sa fac mentionez ca sunt in Spania, la pediatra o duc frecvent si nu ma prea ajuta pe cat ma astept eu...de la 4 luni de cand i-am zis ca nu manca mi-a dat sa ii dau vitamina E si fier in rest nu m-a ajutat cu nimica iar fetita manca la fel de putin....am avut o perioada cand imi refuza tot ce ii dadeam, macare, lapte... apoi am aflat ca facuse infectie urinara , am tratat-o dar ea manca mai putin ajungea la 200 ml lapte in 24 ore si nimic altceava ceea ce m.-a speriat enorm asa ca cum s-a nimeit sa fie wikeend am mers la urgenta si am aflat ca avea ceva bubite albe in gurita, ceea ce m-a enervat e ca pediatra niciodata nu s-a uitat la ea in gurita, inf..am facut un tratament pe baza de o crema i-a trecut acum manca 400 ml de lapte cel mult si mancarica dar acum a aparut problema cu scaunul sunt ingrijoarata in permanenta nu bine trece o problema ca apare alta... e prima mea fetita si am multe nelamuriri, in ultimult timp nu i-a in greutate in 3 sapt a luat doar 200 de grame! ce sa ma fac cu ea daca ar bea laptic as renunta la o masa sau doua de mancare pt ca acum are problema asta cu scaunul dar sa o las flamanda??? mai ales ca e sub kg ce sa ma fac???? va rog ajutati-ma