Balonare puternica

Constipatia si diareea copilului

Postata de MembruMobileApp1492877680 cu 7 ani in urma.

Ma numesc Florina si acum 2ani mi s a descoperit ca am hemoglobina 5,4dar nu mi s a gasit cauza iar acum de vreo 6luni am inceput sa ma balonez din ce in ce mai des balonare ce consta mi se umfla toata burta si nu ma mai pot misca si nici sta jos si dureri de mijloc mari in acelasi timp am ajuns la urgente de 2ori si nici medicii nu mi au dat vreun raspuns as vrea sa stiu de la ce poate fi si daca are ceva cu hemoglobina scazuta acum a inceput sa scada iar

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 zile

Buna ziua,

Problemele pe care le descrii ar putea fi simptome ale mai multor boli sau afectiuni, hemoglobina scazuta (anemia) este adesea asociata cu deficiente nutritionale, de exemplu deficitul de fier, vitamina B12 sau acid folic. De asemenea, problemele gastrointestinale persistenta, precum balonarea, ar putea indica o conditie separata, cum ar fi sindromul de intestin iritabil sau o alta problema digestiva. Este important sa lucrezi cu medicul tau pentru a determina cauza acestor simptome.

Pentru o diagnosticare precisa ar fi indicat sa faci investigatii suplimentare la un medic gastroenterolog, dar si la un hematolog (pentru problema cu hemoglobina scazuta).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/balonarea-un-simptom-care-nu-trebuie-ignorat-iata-ce-boli-grave-poate-as_15367
https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/tot-ce-trebuie-sa-stii-despre-balonare-cauze-simptome-si-remedii_15499