analize constipatie

Constipatia si diareea copilului

Postata de CMika cu 11 ani in urma.

Ce analize se pot face pentru a determina cauza constipatiei ?

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In cazul de fata este recomandata colonoscopia pentru a exclude afectarea colonului.
Analize del aborator:hemoleucograma, teste hemocult ( pentru depistarea eventualelor sangerari), potasiu, calciu, glicemie,creatinina. ( pentru a exclude o cauza metabolica), TSH ( escluderea afectarii tiroidiene),

CMika

acum 11 ani

multumesc pt raspuns

eva40

acum 11 ani

CONSTIPATIA POATE AVEA CAUZE FACUTE DE FACTORII PATOGENI(MICOZA,PARAZITOZA),TRANZIT LENT,DIVERTICULITA,LIPSA LICHIDELOR DIN ALIMENTATIE,GLUTENUL SAU PROBLEME EMOTIONALE.
te rog sa-mi scrii la adresa ***@yahoo.com sa vedem care este cauza.Analize de acest gen nu se fac

Denisa

acum 11 ani

Am avut si eu foarte mari probleme cu constipatia. Am facut colonoscopie (doare rau de tot) si acolo mi-au gasit hemoroizi interni si externi. Probleme cu digestia a fost declansata de mine, ca tot foloseam ceaiuri de slabit pentru ca aveam o obsesie sa ajung la 45 de kg.. De la aceea obsesia, mi-au aparut foarte multe si grave probleme de sanatate. Dupa ce am vazut ca nu e bine ceea ce fac, am incercat saimi impun o dieta sanatoasa, bazata pe fructe si legume. Insa, am folosit un supliment Zeolit lichid care m-a ajutat in problema cu digestia lenta si cu hemoroizii. Dupa jumatate de an am refacut o colonoscopie si doctorul a ramas uimit de rezultat. Sfat: incearca sa te bazezi pe o dieta cu fructe si legume si sa bei multa apa. In plus, daca ai posibilitati, cumpara zeolit sub forma lichida, chiar face minuni in asemenea probleme.

Utilizator11601465445

acum 3 ani

Bună ziua numele meu este Ana Maria, am o fetita de 1 an și 6 luni la 4 luni am operat-o de fistula vestibulara asa sa născut cu aceasta malformație, pana acum 2 luni toate bune este un copil energic, manca f bine.
Problema este ca nu vrea sa ma facă scaun singura trece 4 zile și ea nu da semne ca vrea, fie ii bag supozitor sau microclisma. Iam făcut analize totul a ieșit bine.
Ce ma sfătuiți sa fac?