Prietena mea are două cauterizări,pot influența asta în a rămâne insarcinata?

Colul uterin in sarcina

Postata de Florin cu 3 luni in urma.

Prietena mea a avut niște răni,a fost cauterizată și încerc de ceva timp să rămâne însărcinată.nu a reușit să rămână până acum. Are 38 de ani. Pot influența cauterizările??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Potrivit cercetarilor si expertilor medicali, cauterizarea nu ar trebui sa afecteze direct fertilitatea unei femei. Cu toate acestea, exista riscul ca procedurile chirurgicale sau leziunile care au necesitat cauterizarea sa fi cauzat anumite probleme reproductive. De exemplu, daca ranile erau in zona uterului sau a trompelor uterine, exista posibilitatea afectarii structurii acestora, ceea ce poate influenta capacitatea de a concepe.

In plus, varsta poate juca, de asemenea, un rol important in fertilitatea unei femei. Calitatea ovulelor scade odata cu inaintarea in varsta si riscul anumitor afectiuni asociate cu fertilitatea creste.

Pentru a clarifica situatia si pentru a identifica orice probleme posibile, este recomandat sa discutati cu medicul. Acesta va putea efectua investigatii si teste specifice pentru a evalua starea sistemului reproducator al prietenei tale si pentru a oferi recomandari adecvate.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/testarea-fertilitatii-teste-de-infertilitate_1024