Cum ameliorez criza de intestin iritabil?

Colon iritabil

Postata de Marius L cu 10 luni in urma.

Buna ziua am fost diagnosticat cu sindrom de intestin iritabil acum 3 ani întrebarea mea este daca pot sa iau duspatalin și spasmomen în aceași zi ?spasmomenul își făcea efectul până acum dar acum pare să fie ineficient in remisă crizei actuale

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,
Inainte de a incepe un nou tratament sau de a combina medicamente, este important sa discutati cu medicul specialist in gastroenterologie. El va putea sa va ofere cea mai buna opinie si sfaturi personalizate in functie de cazul dumneavoastra specific.

Daca medicul va prescrie Duspatalin si Spasmomen pentru a trata sindromul de intestin iritabil, probabil ca este sigur sa le luati impreuna, in dozele si frecventele recomandate. Aceste medicamente actioneaza prin relaxarea muschilor intestinului, ajutand la ameliorarea simptomelor asociate cu sindromul de intestin iritabil, precum crampele si balonarile.

Este important sa respectati intotdeauna recomandarile medicului dumneavoastra in ceea ce priveste dozajul si frecventa administrarii. De asemenea, este util sa fiti constient de alte masuri de auto-ingrijire care pot ajuta la ameliorarea simptomelor, cum ar fi modificarile dietetice (excluzand alimentele picante, grase sau care pot irita stomacul), gestionarea stresului si mentinerea unui stil de viata sanatos (incluzand exercitiile fizice regulate si un somn adecvat).

In orice caz, consultati intotdeauna medicul inainte de a face orice schimbari sau adaugari in ceea ce priveste regimul dumneavoastra de tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-intestin-iritabil-tulburarea-functionala-a-tractului-gastro_16475