Colon iritabil

Postata de Horia cu 2 luni in urma.

Am scaun dimineață după consum fibre solubile cu lapte un prim scaun normal apoi unul mai îngust subtirr

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele dumneavoastra pot fi cauzate de Sindromul de Colon Iritabil, o afectiune comuna a sistemului digestiv. Scaunele subtiri pot fi uneori un semn al acestui sindrom, dar pot fi si cauzate de alte afectiuni.

Fibrele solubile pot ajuta la reglarea tranzitului intestinal si sunt adesea recomandate pentru persoanele cu Sindrom de Colon Iritabil.

Cu toate acestea, daca observati orice schimbare semnificativa in aspectul scaunului dumneavoastra, cel mai bine este sa consultati un medic.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/ce-afectiuni-poate-ascunde-diareea-persistentai_17518
sfatulmedicului.ro/Infectii-cu-streptococi--stafilococi-si-alte-bacterii/5-recomandari-in-caz-de-diaree-acuta-indiferent-de-cauza-ei-inclusiv-vir_18526