Colon iritabil si reflux gastroesofagian?

Colon iritabil

Postata de Andreea M cu un an in urma.

Bună ziua. Am fost diagnosticata cu colon iritabil si reflux gastroesofagian
Urmează sa fac ecograf peste 2 sapt sunt programata
Medicul specialist mi a dat o lista cu alimente permise si nepermise ,sa mănânc la regim
Mi a spus sa iau kebene 10 zile ibutin dimineața și la amiaz ZIG-FOS
Simt niște dureri ca niște arsuri la stomac și intestine durerile apar și dispar
Poate fi o gastrita? Acid?
Întrebarea mea este dacă iau ibutin si zig fos pentru flora intestinala
As putea sa adaug ENAMERA 10 zile la tratament ? Sau nu e indicat ?

Raspunsuri (2)

Andreea M

acum un an

EMANERA *

Îmi cer scuze

acum un an

Buna ziua,

Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre simptomele pe care le aveti, deoarece poate fi necesar sa ajusteze tratamentul. De asemenea, medicul poate recomanda teste adecvate pentru a determina daca suferiti de gastrita sau alta afectiune.

Va recomandam sa va programati la un medic gastroenterolog: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/sindromul-de-intestin-iritabil-sii_560
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/refluxul-gastro-esofagian_534