varsaturi

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de angis cu 13 ani in urma.

buna baietelul meu de 1 an si 8 luni a inceput de azi noapte sa verse,se 5 ori,s de dimineata dupa ce s-a trezit sa aiba scaun diareic,as vrea un sfat ce regim alimentar nerge pe tulburarile astea intestinale ,poate cineva sa imi recomande ceva ceaiuri pt varsta lui sau daca a trecut vreo mamica prin asa ceva ce medicatie a administrat.astept raspunsuri .va multumesc

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Văsăturile şi diareea băieţelului d-vstră (mai ales dacă nu sunt însoţite de febră ) par determinate de o greşeală alimentară sau o indigestie . Deci o dispepsie acută (enterită ) . Se recomandă Suprimarea alimentaţiei obisnuite( pe care si asa o refuză ) si înlocuirea cu decoct de orez , supă de morcov şi morcov ras , mere rase -chiar banană , ceai îndulcit cu miere de albine, eventual ceai antidiareic . Ca medicamente :
Smecta 2 pliculeţe pe zi( fiind copil cu vârsta cuprinsă între 1 şi 2 ani ) de pudră dizolvate în ceai până la dispariţia scaunelor diareice. Dacă apare şi febra consultaţi medicul pediatru , poate fi o diaree secundară unei infecţii. Cu Sănătate,
dr. Emil Otesteanu

Iuli

acum 13 ani

Ceai de menta.

angis

acum 13 ani

multumesc de raspunsuri