Varsaturi in somn

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de enea.mel222 cu 12 ani in urma.

Copila mea are 8 saptamani si vomita la 30-60 minute dupa alaptare chiar si in timpul somnului.Asi vrea sa stiu care este cauza si ce pot face fiind ca sunt ingrijorata ca se poate sufoca in somn. O alaptez la san .lichidul recurgitat este transparent,clar.Daca stie cineva ce se poate face va rog sa imi spuneti cat mai repede fiind ca sunt foarte ingrijorata de faptul ca se ineaca.

Raspunsuri (5)

Ionescu

acum 12 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

La nou nascuti si sugarii mici, aceste regurgitari si chiar varsaturi la scurt timp dupa supt ,sunt destul de frecvente . Cauuzele constau in faptul ca unii dintre ei sug mai grabit ( mai lacom ) si odata cu laptele inghit si mult aer : acest aer inghitit ajuns cu laptele in stomac are tendinta de a se ridica in sus, deci ajunge la sfincterul superior al stomacului unde gaseste un inel cu musculatura inca sp***a si impreuna cu o parte din continutul stomacal este proiectat in afara ( regurgitat ) ,deaceea se si recomanda ca dupa supt sa fie tinut in brate in pozitie verticala pana da aerul afara-cum se spune-( se aude un ragait, abia dupa aceea este culcat pentru somn . Deci nu trebuie sa va ingrijoreze prea tare, vorbiti si cu alte mame si cu medicul copilului si observati-l in deaproape . .

enea.mel222

acum 12 ani

Merci pentru sfat . Voi icerca sa dea aerul afara mai des, desi da aerul afara de fiecare data cand o alaptez. Poate vomita si la 2 ore dupa alaptare.

Pena

acum 12 ani

Pentru a elimina riscul de a se sufoca in somn, culc-o tot timpul pe o parte, nu cu fata in sus. Te trezesti din cand in cand si o intorci pe cealalta parte. In felul acesta laptele/lichidul pe are il elimina ii curge din gura si nu exista riscul sufocarii. O pui cu fata in sus numai ziua cand stai langa ea, cand o lasi singura in camera sau dormi, o pui pe o parte. La spate ii asezi un scutec sa nu se rostogoleasca. Pana pe la 4-5 luni cand se intorc singuri, de regula, asa dorm copiii. Sunt mame care ii pun sa doarma si pe burta, cu capul intr-o parte, dar eu, cu fetele mele nu am experimentat aceasta pozitie.Daca regurgiteaza si totusi varsa dupa mult timp de cand a supt, mergi la medicul de familie/pediatru pentru consultatie si eventual, tratament. Sanatate.

Adriana

acum 8 ani

Eu as sugera sa ii dai lapte fara lactoza si sa o urmaresti timnp de o saptamana.