TRATAMENT COLICI

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de GAGI cu 12 ani in urma.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat legat de colici.Am un baietel de 7 saptamani si nu stiu ce sa-i mai dau.I-am dat Infacol, Espumisan, ceai baby drink, baby calm dar in zadar.Toata noaptea geme de durere si plange dar si ziua nu doar noaptea. Asa se manifesta acesti colici?

Va multumesc frumos!

Raspunsuri (14)

Bexi

acum 12 ani

eu am folosit: Bonnisan(destul de ok), Gripe water(pe baza de marar, nu foarte eficient), Mylicon( produs american, se poate comanda de pe net, www.mylicon.ro ) acesta a fost bunicel, acum folosesc infacol, copilul meu s-a calmat in mai putin de 5 minute. avem si noi colici, sa ne traiasca, cu nopti nedormite si mancat aiurea din cauza durerilor. inca un pont, bea ceai de chimin muuuult, in amestec cu anason, seminte de marar, face minuni, chiar si pentru tine

Bexi

acum 12 ani

as mai vrea sa adaug ceva, daca copilul e alaptat artificial, colicile nu prea trec din cauza ca laptele praf provoaca multe colici. tine-l bine de tot la ragait, chiar daca vomita. sa ragaie de 2-3 ori. eu si noaptea fac efortul sa ma tin treaza ca sa fiu sigura ca ragaie. noi avem 9 saptamani, sa cresteti mari si sanatosi!!!

curios

acum 12 ani

Amandoi aveti 9 sapt? Amandoi aveti si colici?

mara

acum 12 ani

buna ,si fetita mea a avut colici si am scapat cu ceai de cimbru si debridat,ceaiul de cimbru a linistit-o fft mult in acelasi timp da si putina somnolenta ,e un remediu babesc dar bun:)succes

lacramioara

acum 12 ani

fetita mea are 8 saptamani si nu reactioneaza decat la debridat. La o greutate de 4 kg se pot administra 5 mil pe zi. Eu ii administrez 2 dimineata, 1 la pranz si 2 seara concomitent cu Alinan anticolici sirop.Incearca varianta asta ,rezultatul dupa 1-2 zile.Eficient pentru gaze este Espumisan L. BAFTA!!!

andreea

acum 11 ani

am o fetiya de 2 luni are ff mari probleme cu colici am ancercat ci baby calm,espumisan si infacol dar degeaba.ce sfat ami dati? va multumesc

alexandra

acum 10 ani

Lacramioara, sau alte mamici...debridatul se da la ore fixe??? Si cat timp se poate da ? Eu am inteles ca doar 10 zile , e adevarat?

pufu

acum 10 ani

colief e foarte bun, dezavantajul e pretul....

roxana

acum 8 ani

nu la toti merge Colief...eu ma chinui cu a mea...am incercat baby calm egal cu 0 ...colief la fel..acum incercam baby drink..sasta ii place mult..pt ca e dulce...dar sa vedem dak e bun si ne va linisti

Marina

acum 8 ani

Trebuie sa-ti spun ca la noi nu a contat pretul , insa in urma administrarii coliefului a avut cea mai urata criza de colici. Asa ca ...nu este bun pentru toti copiii.

nicoleta

acum 8 ani

As vrea sa pun o intrebare,ii dau fetitei mele babycalm ca asa mia spus doctora dar azi am intrat pe internet si spune ca poate duce la moarte subita este adevarat?va rog datimi un raspuns

Raluca

acum 8 ani

Buna mamici am un baietel de 2 luni si am incercat cu toate espumisan.bonisan.alinan.infancol. protectis gripe dar nici un rezultat nu stiu ce sa mai incerc

feraru violeta

acum 8 ani

Bună mămici..eu sunt la al șaselea bebeluș și va spun sincer k diferă de la un copil la altul fetița mea are 5 sapt.și nu mai fac față, nimic din ce am administrat celorlalți copii nu funcționează.....de aceea întreb dacă ceaiul de cimbru poate face ceva...????

IoanaS

acum un an

Si eu am un Bebe pus de 4 luni si là mine functioneaza colief noaptea la 4 ore se da 4 picaturi si il linisteste incercati sa vedeti oricum dupa c’è ii dau seara copilul meu doarme toata noaptea si nu mai are nimica