tic nervos la copil de 3 ani jumate

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de Andreea Stef cu 9 ani in urma.

as vrea sa stiu oare de ce are ticul nervos copilul meu.isi baga degetele in gura, sau pur si simplu linge si scoate imdiat si dupa cateva secunde iarasi.foarte des se intampla. mentionez ca mai sta la calculator sa joace.o fi din cauza aia? e posibil? cum pot sau c pot s fac?e grav? ca ma ingrijorez tare.

Raspunsuri (7)

Andreea Stef

acum 9 ani

mai vreau sa mentionez ca el e foarte agitat,agresiv cateodata. mai are un frate de un an si jumate, il bate,il trage,desi ma gandesc ca s-ar juca cu el dar e foarte mic . nu ma asculta sa nu-l bata,incerc comunic cu el ca de ce il bate,de ce nu il lasa, de ce e nervos pe fratele lui mai mic, etc... nici o schimbare.are momente cand e cel mai cuminte si cel mai grijuliu cu fratele mai mic. si mai ales cu ticul nervos ca baga in guritza si scoate,sau linge degetele si imediat scoate. dupa cateva secunde iarasi...va rog ajutatima

Dr. Emil Otesteanu

acum 9 ani

Ar fi bine sa nu-i mai faceti observatii,pentru asemenea obiceiuri ci numai cu sfaturi si exemplificari sa-i distrageti atentia ; ; sal laudati fata de alti membri ai familiei ca sa auda si el ca este cuminte, ca nu mai face asemenea gesturi ; la nevoie un consult la un medic pediatru sau neuropsihiatru pentru copii ar fi folositor.

SonyMarika

acum 9 ani

trebuie dus la psihiatrie infantila

Andreea Stef

acum 9 ani

sa-l duc la psihiatru...aia ce inseamna? k ar avea si alte probleme?la cap sau de genul asta? cumnatul meu are probleme de genul,din pacate.se poate sa fie ereditar?sa mosteneasca copilul meu? ma cam ingrijorez acuma. sunt si in alta tara,nu in romania,aici inteleg mai greu,nu prea ne baga in seama ca suntem straini...nu stiu ce as putea sa fac.

FreeStyle11

acum 9 ani

Nu cred ca, cumnatul poate trasmite ceva copilului dumneavoastra.Ca sa va lamuriti, desi eu va zic ca nu e nevoie, il puteti duce la psihiatru oriunde va aflati, ca ei se vor purta frumos cu copiii, si vedeti ce puteti afla.Aveti chiar mare noroc ca sunteti in alta tara, acolo doctorii sunt mai constiinciosi decat la noi in tara, sora mea a avut numai experiente bune cu medicii din germania unde a fost ea.Aveti incredere ca totul va fi bine, copiii au tot felul de gesturi si apucaturi, nu neaparat anormale, dar trecatoare si normale.

FreeStyle11

acum 9 ani

Copiii au tot felul de gesturi si ticuri, dar asta nu inseamna ceva grav, ar trebui sa aveti rabdare si sa vedeti ca in timp va creste si va fi totul in regula.Chestiile de genul sunt foarte normale la copiii mici, pt ca inca sunt la o faza mai infantila care la unii tine mai mult, iar la altii mai putin, in orice caz nu trebuie sa va ingrijorati.Daca il duceti la psihiatru e posibil sa zica ori ca nu are nimic si totul e in regula, ori va zice ca are o problema, desi s-ar putea sa nu fie asa, depinde mult de medic.Daca vreti sa il duceti, mergeti cu el la un psihiatru pt copii mai bun care se pricepe cu adevarat la aceste simptome si care va va da un raspuns concret.

un patit

acum 9 ani

Sa mergi la psihiatru, poate fi cea mai mare greseala a vietii pe care poti sa o faci. Asta a spus-o un psihiatru american. Dupa ceea ce spuneti ar putea primi diagnosticul de ADHD, bipolar, obsesiv-compulsiv. Mai bine il lasati asa cum e decat sa i se dea droguri. Mi-as face griji in privinta celui mic: cei mai multi "bolnavi psihic" au fost abuzati in copilarie. Psihiatria tine de vrajitorie, nu de medicina. Boala psihica nu trebuie sa aiba o cauza organica pentru a se califica ca boala psihica.