REGURGITARE LA BEBELUSI

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de MINISOR cu 8 ani in urma.

AM UN BEBE NASCUT PREMATUR LA 32 SAPTAMANI; ACUM ARE 7 SAPTAMANI SI VOMITA F. MULT. IL HRANESC CU LAPTE MATERN SI APTAMIL PREMATIL DAR AM INTELES CA IN CAZURI DE ACEST GEN AR FI INDICAT LAPTE PREMATIL ANTIREFLUX MAI GROS. INTREBAREA MEA ESTE DACA LA ACEASTA VARSTA EL AR PUTEA SUPORTA ACEST GEN DE LAPTE CARE AMCITIT CA DUCE SI LA CONSTIPATII PUTERNICE. MULTUMESC, IOANA

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Recomandarea sau schimbarea laptelui trebuie facuta numai de catre medicul care-l are in evidenta ; Bbele ac***a deja 7 saptamani dela nastere,peste o saptamana face 2 luni si puteti sa incepeti introducerea sucului de fructe care previne constipatia, iar pentru eventualele colici folositi COLIC_BABY ;

MINISOR

acum 8 ani

Multumesc pt.raspuns,dar problema mea se leaga de faptul ca doua luni la un prematur nu este tot acelasi lucru cu doua luni la unul nascut la noua luni!!

Dr. Emil Otesteanu

acum 8 ani

Apreciez comentariul d-vs referitor la raportul varsta prematur / varsta bebelui nascut la termen ( la 9 luni); mentin si parerea ca sucul de fructe aduce un plus de vitamine si cotribuie la profilaxia constipatiilor severe, motiv pentru care se poate administra ( sub forma de picaturi,intre mese ) atat la cei nascuti la termen cat si la prematuri ( la nevoie ) incepand de la 2-3 luni ; dar repet numai la recomandarea medicului care are bebele in evidenta si tratament. Pentru combaterea constipatiilor severe, mai eficient si mai usor este sa administrezi suc de fructe decat sa folosesti supozitoarele cu glicerina sau termometrul,( uneori chiar fara efect sau efect trecator ); Colaborarea stransa intre medic si familie, prematurul isi poate prinde semenii de viata nascuti la termen, in ceea ce priveste greutatea si talia ( inaltimea ) la varsta de 4-5 luni;
Sanatate si succes !

AlinaKarina

acum 8 ani

Buna si eu sunt mămica de prematur muuult mai prematur decât al tau, insa sfatul meu din suflet îți spun sa te pornești sa cauți un pediatru cu specializare gastroenterolog pana nu e prea tarziu, fetita mea varsa 2 mese integrale / zi si i dădeam lapte matern cu biberonul deoarece lua f bine in greutate medicul curant neunatolog imi spunea ca sunt eu prea stresată si ca imi fac prea multe griji .... La 5 luni cand am inceput sa i dau AR de la NAN pt ca am ramas fara lapte deja varsa de mai multe ori pe zi si iată-ne de 4 luni stam in spital cu reflux gastroesofagian si inca o sumedenie de diagnostice si tratamente fara efect ... Asteptam " sa își dea drumul " stomacelul copilului , partea p***a e ca de 4 luni avem aceeași greutate si nu vrea sa mănânce si nu creste deloc !!! Du-te si caută un medic specialist nu asculta de unu si de altul mie imi pare rau ca nu am mers din timp .... Dar de unde era sa știu ?