reflux exagerat

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de PETRONELA119862 cu 15 ani in urma.

fetita mea de 3 luni regurgiteaza foarte mult dupa fiecare masa,uneori chiar si dupa 2ore.Am nevoie de sfaturi.ce sa-i fac??

Raspunsuri (6)

hci

acum 15 ani

Buna,
Cred ca fetita d-voastra mananca prea mult.
Ar fi bine sa-i dati ceaiuri multe, fructe, legume pisate si laptic.

rodica109119930

acum 15 ani

Buna ziua!

Sfatul meu este sa mergeti de urgenta cu ea la un medic chirurg pediatric pentru a exclude diagnosticul de stenoza pilorica, afectiune care se manifesta intradevar prin varsaturi si regurgitatii imediat dupa masa cu lapte proaspat nedigerat. Diagnosticul se pune relativ usor printr-o radiografie pe gol sau printr-o ecografie abdominala. Solutia este strict chirurgicala.
Este bine sa mergeti pentru a putea exclude acest diagnostic care impiedica cresterea si dezvoltarea sugarului.

Cu respect, dr. Adelina Gutan www.centrunaturist.ro

P.S. ma puteti contacta si personal pe adresa de e-mail a site-ului www.flavin7.ro

rodica109119930

acum 15 ani

Sa stiti ca diversificarea alimentatiei la sugar se face la 6-8 luni, deoarece tubul digestiv al sugarilor nu este inca suficient dezvoltat pentru a digera alte alimente decat laptele si cel mult ceaiurile. Deci nu-i dati inca fructe sau alte alimente.

Cu respect, dr. Adelina Gutan www.centrunaturist.ro

Florian Alex

acum 15 ani

Daca fetita vomita in jet, foarte des in cantitati mari, cel mai bine mergeti la un medic gastroenterolog pediatru. La spitalul Grigore Alexandrescu, este foarte buna dr. Lupu.

mirela286

acum 15 ani

asa patea si baietelul meu pana cand i-am introdus hrana solida. O solutie ar fi sa-i dati Debridat. Intrebati medicul ei de familie in ce cantitate. Oricum, o sa se remedieze problema odata cu inaintarea in varsta.

denisa

acum 13 ani

eu am fost la grigore alexandrecu si mia spus sa ii dau timp de o luna NAN AR,debridat 1,5 ml si ranitidina pisata in ceai sau apa o lingurita si nu da nici un rezultat.are momente cad da mai putin afara si cand da mult afara mie teama sa o mai pun la san.