Prea multi copii mici sunt tratati cu medicamente antireflux

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

copilului meu de 2luni i-a fost recomandat humana ar insa cand vede biberonul plange si tb sa dau suzeta sa se calmeze apoi mai bea si tot asa pana trece o ora si mananca cat de cat satisfacator.inainte a mancat nan dar din cauza refluxului nu mai manca decat plangand cate o ora ajutati-ma sa inteleg de ce plange si la humana ar numai cand vede biberonul.oare a capatat o fobie la biberon

Raspunsuri (4)

Florian Alex

acum 15 ani

Nu cred ca este fobie de biberon, pentru ca n-ar stii copilul ce contine biberonul... Pe de alta parte, posibl sa se adapteze mai greu noul lapte praf. Eventual discutati cu pediatrul sa va recomande un alt tip de lapte praf (alta varianta de lapte Nan, posibil).

Ani4

acum 15 ani

nici bebelushului meu nu i.a placut humana desi eu am incercat in ideea ca e mai bun..dar lui nu i.a placut deloc si plangea si nu manca deloc..pana la urma am schimbat laptele

acum 15 ani

eu cred, cel putin asa a fost in cazul noustru, cam in aceeasi perioada pe la 2 luni, din caza colicilor este posibil sa faca asa.nu cred ca el poate simti prin gust schimbarea de lapte, ci in momentul cand mananca atunci colicii se declanseaza si astfel ii creeaza durere si neliniste si de aceea refuza sa manance. eu inainte de masa cu zece minute ii dadeam sabsimplex si imi pregateam sa am la indemana in timpul mesei un scutec incalzit pe care il puneam pe burtica si la fel ii dadeam suzeta sa se linisteasca cand devenea agitata si tot asa cu multa rabdare. cand incepe sa devina agitat nu se incordeaza la burtica la picoruse?

Daniela

acum 9 ani

buna ziua,băiețelul meu are 4 luni,si de vreo patru zile bea ff putin lapte ce credeți despre humana1 as vrea sa il schimb pana acum i am dat Aptamil si mergea bn cu greutatea nu am probleme dar nu stiu de nu mai vrea sa bea lapte acum doresc câteva sfaturi di partea voastră multumesc