piatra fiere

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de daniellas cu 12 ani in urma.

se poate elimina acea pietricica mica prin tratament medicamentos?cititnd pe net despre calculi biliari, chiar nu stiu de unde s-a putut forma in cazul meu.cititnd depsre aceasta , una despre cauza ar fi folosirea anticonceptionalelor.eu nu am folosit pana acum decat pentru scurt timp cu mult timp in urma dar as fi dorit sa incep iar sa le folosesc. ac***a acum aceasta mica pietricica la fiere, va afecta daca incep sa le iau?

Raspunsuri (4)

nu sunt legate

acum 12 ani

AC si pietrea la fiere nu au nici o legatura. Exista multe cauze pt. pietre la fiere.

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

medicul curant poate indica un tratament antispastic in cazul durerilor. daca acestea se agraveaza ca intensitate, frecventa, insotite de greata, varsaturi, febra ce dureaza mai mult de 6 ore,poate fi necesar tratamentul chirurgical de indepartare a veziculei biliare si a calcului inclavat (prin laparoscopie )
Ar fi de evitat scaderea brusca in greutate, nu mai mult de 0,5-0,7 kg pe saptamana. mentinerea unui regim echilibrat (mese luate in mod regulat,cel putin 3 principale; consumul de cereale integrale si fibre, precum si de alimente ce contin calciu din legumele verzi produsele lactate),evitarea grasimilor animale.

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Buna ziua,

Litiaza biliara de care suferiti are indicatie chirurgicala.Procedura se poate realiza laparoscopic fara probleme.Lipsa simptomatologiei nu justifica amanarea interventiei.Mai devreme sau mai tarziu lucrurile se vor complica.
Deocamdata nu a fost inventat tratamentul care sa dizolve pietrele deja formate, chirurgia ramanand singura solutie.

Cu stima,

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

www.stefantuca.ro

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Va recomand un remediu naturist, solutia Farebil, compus din uleiuri esentiale cu actiune asupra litiazei biliare..Sunt rezultate foarte bune la administrarea a 4-5 picaturi de 4 ori pe zi, in cure de 21 de zile.Are efecte antispastice, imbunatatieste metabolismul ficatului si actioneaza pe litiaza biliara.Se asociaza dieta corespunzatoare.Este recomandat un consult la un cabinet de fitoterapie pentru un tratament adecvat.