Intestinul iritabil la copil

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma.

buna ziua,ma numesc nadia si am un baietel de aproape 2 anisori.
de mai bine de jumatate de an,baietelul meu sufera de constipatie care se agraveaza pe zi ce trece.am umblat din doctor in doctor,toti imi dau acelas tratament (debridat,lactuloza,syenzime sirop,o alimentatie bogata in fibre,fructe,etc>>>),dar nu ne folosesc la nimic.credeti ma ca nu stiu ce sa mai fac,in ce directie sa o mai iau.acum inca suntem sub tratament (lactuloza,debridat si acel sirop pe baza de enzime,de 2 sapt)...are f multe senzatii de scaun,uneori face dar extrem de putin,scaunul este destul de moale,dar el plange groaznic.,a gandesc sa nu fie vreo fisura anala.

va multumesc din suflet si astept cu nerabdare rasp.dvs.

Raspunsuri (4)

simona468

acum 15 ani

Nu sunt medic, dar cunosc un caz similar, in care principalul vinovat era laptele praf recomandat copilului. Dupa ce mama a schimbat laptele praf, copilul si-a revenit in timp si scaunul a redevenit normal. Pe de alta parte, copii traumatizati de scaunul tare, de constipatie, sunt deja speriati de o noua posibilitate de suferinta si au tendinta sa impiedice voit un nou scaun ("sa se tina"). Este foarte importanta rabdarea, si de ce nu, sa faceti investigatii sa vedeti daca nu cumva constipatia a agresat intestinul copilului.

bente

acum 15 ani

Sper ca intre timp s-a rezolvat problema copilasului.I-ati facut radiografie?S-ar putea sa aiba megacolon.Baietelului meu i s-au facut clisme si acum e bine.Ii tragem cu iaurturi si cu cereale,tarate de grau si Sanzyme.Sanatate!

andrei8992901

acum 14 ani

buna ziua!
incercati microclismele pt copii care se gasesc in farmacii. acestea contin glicerina,nalba si musetel. sunt dispozitive medicale si se administreaza foarte usor.
multa sanatate!

maria

acum 13 ani

Ai incercat cu probiotice? Nepotul meu a trecut prin ceva similar si medicul i-a recomandat surorii mele sa ii dea Biotics Baby. A functionat destul de repede.