fiere

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de daniellas cu 12 ani in urma.

buna ziua!azi am fost sa imi fac un eco, deoarece ma durea de vreo 3 zile in partea dreapta continuu dar suportabil, si se lasa spre picior in jos sau cu dureri de stomac si am descoperit un calcul pe fiere.am uitat sa intreb dr, ce dimensiune are. el zicea ca e destul de mica. nu mi-a dat nici un tratament decat ceva calmant. ce ma sfatuiti sa fac daca durerea va continua pe viitor?am citit pe forum si parerile sunt impartite, altii recomanda scoaterea calculului cu laserul, altii zic sa stai asa daca nu e extrem de grav.ajutati-ma cu o parere va rog.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Un calcul biliar sau vezical ,deobicei, pune probleme fapt ca trebuia sa- determine pe medicul care v-a examinat ECO sa va avertzeze si sa va explice mai detaliat . Dar se pare ca nu este ceva semniicativ si puteti face un tratament cu ANGHIROL cate un comprimat pe zi dupamesele principale,care favorizeaza drenajul secretiei biliare din vezica spre duoden ( prima portiune a intestnului subtire ).

Dr. Stefan Tuca

acum 12 ani

Buna ziua,

Din punctul meu de vedere o interventie chirurgicala laparoscopica trebuie realizata.
Cu cat mai devreme, cu atat mai bine pentru dumneavoastra.Nu este nevoie sa asteptati sa survina o a doua colica, ca sa va decideti in favoarea unei operatii.
Lucrurile pot fi mai simple daca nu prezentati simptomatologie.

Numai bine,

dr.Stefan Tuca - medic chirurg

www.stefantuca.ro