fetita 5 luni refuza sa manance!!!

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de veronika85 cu 13 ani in urma.

Buna seara dl. doctor. Fetita mea de 5 luni a inceput sa refuze mancarea solida acum 2 zile ( mar cu biscuite, legume pasate, cereale), astazi nu a mai vrut nici laptic, l-a mancat in timp ce dormea intr-un final. Doar sucul de fructe il bea fara probleme. In rest este vioaie, nu pare sa o doara nimic.Ce este de facut? Va multumesc!

Raspunsuri (8)

Carpe Diem

acum 13 ani

Cum ii sunt gingiile? Nu e cumva umflata si rosie ? Daca ii ies dintisorii este posibil sa refuze mancarea.

veronika85

acum 13 ani

Nu sunt nici umflate nici rosii...... multumesc frumos

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

veronika85

acum 13 ani

am inceput diversificarea de la 4 luni la sfatul medicului pediatru deoarece manca doar lapte formula.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Carpe Diem

acum 13 ani

Ignorati raspunsurile de mai sus, individul nu stie decat sa denigreze medicina alopata si sa faca mamele ignorante pentru ca asculta sfatul medicului pediatru, fara a veni cu dovezi stiintifice concrete ( ca sa nu vrb de faptul ca toate indicatiile pe care le da , le da sub un nick oarecare - cred ca se teme, o fi si el constient de aberatiile pe care le spune).

Diversificare se incepe la 4 luni ( pireuri/sucuri facute proaspat in casa), la 3-4 zile se introduce un aliment nou, singur la o masa si se urmareste reactia bebelusului ( sa nu fie alergic sau sa-i creeze disconfort digestiv). Pt colici si o digestie mai usoara puteti sa- dati Bonisan picaturi ( este un concentrat de chimen si anason si ajuta foarte bine la eliminarea gazelor si ajuta digestia). Eu totusi cred ca va confruntati cu o eruptie dentara : de obicei se umfla gingiile si sunt rosii, insa se poate si fara - bebelusului meu la aparitia primilor doi dintisori la 4 si 5 luni , nu i s-au umflat/rosit gingiile, a fost mai iritat, a mancat mai greu ( l-am pacalit) , a avut scaun diareic, fara febra si m-am trezit ca are dintisori in cateva zile) - totusi daca situatia persista va sfatuiesc sa faceti o vizita la medicul pediatru.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

rotaru lenuta

acum 8 ani

Ce pot face bebelusul meu in varsta de 6 luni refuza biberonul.Am incercat Nan.Vitalact.Aptamil.La nastere a avut 2380 gr nastere normala la termen ce greutate trebuie sa aiba acum ? La ultimul control avea la spital 5400 gr iar la medicul de familie 5950gr care e adevarul?