febra mare de la dinti si diaree

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de alin13695366 cu 15 ani in urma.

buna tuturor! am fost la medic cu fetita mea in varsta de 1 an aproape deoarece facea febra de la dinti si avea diaree.eu ma sperii de fiecare data cand face temp mare adica 39,8.medicul a zis ca-i normal..voi mamici ce ziceti? mi-e frica sa nu faca convulsie febrila.astept rasp.multumesc

Raspunsuri (8)

Dorina6899908

acum 15 ani

Mai mult sau mai putin, fiecare copil trece prin asa ceva. Trebuie sa ai acel siropas pt. febra ,incolo....sanatate,va creste mare.

claudia520

acum 15 ani

nu te speria sa ai in casa intotdeauna fenobarbital de 15 sau romergan fenobarbitalul de 15 este ptr stari convulsive!

Florian Alex

acum 15 ani

Incearca intai scaderea febrei cu paracetamol pediatric sau nurofen pediatric (daca febra e mare, ii poti da din patru in patru ore alternativ paracetamol si nurofen pana scade febra). De obicei ar trebui sa se rezolve problema dupa primele 24 de ore. Imbraca micuta lejer si nu o supraincalzi cand are febra. Copii intr-adevar fac febra mai mare decat adultii, pentru ca sistemul lor imunitar nu este atat de dezvoltat ca al adultilor. In plus, cresterea dintilor este una din situatiile in care copii fac intr-adevar febra destul de mare. Multa sanatate micutei!

romina_mina

acum 10 ani

buna! fetita mea are 5 luni a avut febra foarte mare 40.1 nu am fost cu ea la medic si ii dau nurofen sirop, cu ce ma sfatuiti este bine?

Anna

acum 10 ani

buna.am si eu o problema cu baietelul de un anisor.de o luna si o saptamana este febril(maxim 38),totusi nu cred ca este normal,chiar daca febra ii dispare pentru o zi,doua,ii reapare imediat,pe timp de seara,dupa-amiaza...am fost la diferiti medici,am facut diferite analize,si totusi nu i-a iesit nimic special decat imunitatea scazuta care,spun acestia ca este de la antibioticele pe care i le-am administrat la cererea medicului.doctorii spun ca de vina sunt virozele care sunt in aer si ca fiind sensibil le-a luat imediat in mod repetat,consecutiv..daca aveti o parere sau daca vi s-a intamplat va rog sa ma ajutati cu un sfat,sau macar sa-mi spuneti ce a-ti facut intr-o astfel de situatie..multumesc!!!

dana

acum 8 ani

la fiecare dintisor care le iese la bebeii fac bebra sau nu ?

ana

acum 8 ani

Fetita mea de 1an si o luna jumate are febra de 39 si 8, care ar fi motivul, oare aparitia caninilor? Atunci cind ii scade temperatura este jucausa apoi iar se ridica si devine pasiva, pofta de mincat nu are, doar ceai sa la sin.

Costi

acum 8 luni

Ma confrunt cu aceeasi problema , îi dau cei doi canini de jos si face febra 39.2 ,oare este posibil sa fie de la dinți?febra așa mare?