durere abdominala

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de monika75 cu 12 ani in urma.

buna ziua!
am o intrebare: baiatul meu de 15 ani se plange de dureri abdominale severe. durerile apar noaptea. prima oara a aparut durerea acum o saptamana.dupa aceea nu a mai avut dureri timp de o saptamana, apoi au aparut in urma cu o seara din nou. durerea este severa, localizata "in capul pieptului", nu varsa nu are greturi, are scaun normal. mananca ce mananca orice copil, toti membri familiei mancam acelasi lucru. poate ca este putin stresat din cauza scolii si a "problemelor adolescentei". am uitat sa va spun ca el zice ca are si arsuri . aseara i-am dat un antiacid si parca s-au mai calmat durerile. poate fi gastrita sau ulcer? va rog sa-mi dati un raspuns.
multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa fie consultat de medicul de familie , ce va indruma ulterior catre un medic pediatru specializat in gastroenterologie. ar fi bine sa evite bauturile carbogazoase,ciocolata neagra, coca, cola, condimentele, acriturile, rosiile,citrice (portocale, lamai, etc) mancarea tip fast-food; mesele vor fi dese si putine

evitati ceapa cruda, rosiile

acum 12 ani

evitati ceapa cruda, rosiile, salata de rosii,,,produc astfel de dureri