diaree la sugari

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de Laudel cu 16 ani in urma.

buna,
am o fetita de 9 luni si are aproximativ 5 scaune pe zi, cam de 10 zile. unele sunt mai tari altele sunt moi si cu mucus. de la ce poate fi?

Raspunsuri (14)

alina44593237

acum 16 ani

pererea mea este ca trebuie sa consultati un medic,ca nu e bine ,si dati-i multe lichide neindulcite,sa nu se dezhidrateze,va doresc multa sanatate!

Florian Alex

acum 16 ani

Ar putea fi si o intoleranta la lactoza daca este hranita cu lapte praf. Neaparat mergeti la consult la medic pentru a depista cauza si sa ne tineti la curent cu evolutia starii de sanatate a micutei. Multa sanatate!

Oancea5

acum 15 ani

a avut probabil o diarre mai demult sau i/ai dat un antibiotic mai puternic si flora i/a fost distrusa. Eu m/am chinuit cu problema asta de la 3 luni pina la un an si ceva.Se reface in timp flora intesdtinala. Deci, rabdare si bioti9cs

vlad26

acum 15 ani

Probabil ca si aceasta poate fi cauza. Oricum o coprocultura nu strica si ar putea determina cu mai multa exactitate cauza. Eu stiu ca, scaunele cu mucus ar fi determinate de constipatie. Daca fetita este inca hranita la san, 5 scaune pe zi n-ar fi foarte mult. De asemenea, solutiile pentru hidratare sau multe lichide ar fi necesare daca situatia persista. Vad ca mesajul a fost postat in urma cu ceva timp... Te rog sa ne spui care a fost cauza pana la urma si cum s-a rezolvat situatia asa invatam si noi unii din experientele altora.

luminita279

acum 15 ani

Buna, si fetita mea are aceasta problema, dar ea nu are mai mult de 2-3 scaune cu mucus, caci se remediaza cu regim alimentar.Dap periodic problema reapare.Acum are 18 luni iar de la 1 an pana la 1an si 3-4 luni a fost foarte constipata.Asta sa fie problema?

laura82115821

acum 15 ani

ai incercat cu mucilagiu de orez? si eu am trecut prin asta (am un baietel de 1 an si 3 luni) si am trecut de trei ori pana acum prin aceste faze, dar singurul care m-a ajutat a fost mucilagiu

elvi

acum 13 ani

Eu i-am dat baietelului meu inca de la 3 luni Biotics Baby si am fost foarte multumita. Si bebelusul meu linistit si eu. Ideea este ca reface flora intestinala si imbunatateste si starea generala, avuta si la imunitate si mai ales eficient in tratarea sindromului diareic a celor mici.

denisa

acum 13 ani

Da si eu tot asa i-am dat fetitei mele de 5ani pentru ca a fost foarte racita si mi-a fost frica sa nu aiba probleme la stomac de la pastile. Sincer am continuat si dupa ce am oprit tratamentul si se simte foarte bine.

amalia

acum 13 ani

Si eu tot cu probioticele de la Biotics am rezolvat diareea fetitei mele.

monica

acum 12 ani

buna fetita mea are probleme cu stomacelu si o sa incerc biotics babi va multumesc

monica

acum 12 ani

de cateva zile nu ii mai trece diareea am o intrebare va rog sa imi scrieti eu am incercat sa ii dau mancare la borcanel si cereale se poate din cauza asta fetia are 6 luni va rog sa imi raspundeti

Cichi Mihaela

acum 9 ani

buna am un baetel de 3 luni si face scaunul cu mucus, iam dat niste nurofen ,poate fi de la el?Va rog sa-mi raspunda cineva Multumesc

Cristina

acum 7 ani

Buna am un baietel de 9 luni si de 10 zile are diaree si se si opareste de la ea are si 10 scaune pe zi la inceput erau moi cu apa diaree acum e mai tare dar cu micus tin aa va spun ca dupa cateva zile ce am venit in germania a inceput diareea,sa fie oare de la aer ca la schimbat? Am fost si la dr a zis ca este.de la dinti dar eu nu cred pt ca el mai are 6 dinti iesiti dar nu a patit asa crva i-am dat detoate pt diaree dar din pacate inca nu sa oprit va rog ajutati-ma cu un raspuns

alexandra

acum 7 ani

Incearca sa.i dai apa plata pt dezhidratare si ceai de menta neindulcit,cat de des poti iar mancare, orez fiert cu morcovi, banane si branza de vaci. Eu am problema aceasta acum cu baietelul dar este in urma tratamentului cu antibiotic. La voi e putin diferit dar daca inca il alaptezi o sa.si revina. Altceva nu pot sa.ti spun. Multa sanatate!