Ce reprezinta descrierile de mai jos?

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de Surpanul cu 12 ani in urma.

In primul rand nu sunt sigur de faptul ca boala copilului meu in varsta de 13 ani este una acuta.El prezinta arsuri putin mai sus de buric nu acute dar deranjabile si uneori dureri ale ficatului iar culoarea scaunului este mai deschisa decat de obicei.Este ceva grav?Multumesc pentru timpul acordat.

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Este necesara efectuarea unei ecografii abdominale ,pentru a vedea daca acest disconfort nu este determinat de o angiocolecistita ( vezica biliara lenese , secretie biliara namol-oasa.. sensibilitate si balonare in hipocondrul drept ...scaune mai decolorate etc ) Daca se confirma ,este nevoie de un tratament cu anghirol , vedeti ce spune medicul care va examineaza copilul . Sanatate

andra

acum 10 ani

cu siguranta este vorba de o bacterie....sau viermisori...trebuie facuta analiza specifica...in general existenta bacteriilor dau asemenea dureri in jurul buricului deoarece isi fac acolo chisturi...si tot ele inhiba anumite enzime digestive