balonari

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de paulabianca cu 11 ani in urma.

Buna ziua.
De ceva timp, ma balonez in fiecare zi. Nu pot sa elimin gazele. In ceea ce priveste scaunele, acestea sunt uneori moi, alteori la limita constipatiei.
Am in permanenta senzatia ca imi umbla ceva prin stomac in toate directiile, plus ca pulseaza foarte tare la baza sternului si in apropierea buricului. Plus ca mi s-a deformat de tot stomacul.
Am facut teste de sarcina, atat cele cu probe din urina, cat si beta hCG-ul. Au iesit negative toate.
Nu stiu ce sa mai fac acum. Ce ma indrumati?
Va multumesc pentru raspuns.

Raspunsuri (9)

john

acum 11 ani

fa-ti un test pt determinarea helicobacter pilory.este o bacterie care se dezvolta in stomac si care fermenteaza mancarea si netratata duce la ulcer.daca iese testul pozitiv se trateaza cu antibiotice.am trecut si eu prin asta si nu stiam ce am.succes

Nirolf

acum 11 ani

Aceste simptome pot sa apara si in cazul sindromului colonului iritabil, vedeti articolul //sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/colonul-iritabil-recomandari-alimentare_548

camy

acum 11 ani

depinde si de virsta dvs daca aveti peste 45 de ani inplicit faceti o colonoscopie in general aceste manifestari de constipatie , flatulenta disconfort urmate de diharee uneori de scaune pastoase cu continut leger in mici granule fecale uscate pĂ´ate sa determine si prezenta unui fisuri sau unui polip care opreste buna functionare a colonului ejectind materiile fecale

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog.

paulabianca

acum 11 ani

Va multumesc pentru raspunsuri.
Am sa va urmez sfatul, si am sa consult un medic gastroenterolog.

paulabianca

acum 11 ani

Buna seara,
Din pacate, inainte de a ajunge la medicul gastroenterolog, am ajuns la urgente.
Se pare ca ceea ce ma chinuie de atata timp, sunt niste pietre la rinichi. Am primit tratament in acest sens.

paulabianca

acum 11 ani

Buna seara,
Din pacate, inainte de a ajunge la medicul gastroenterolog, am ajuns la urgente.
Se pare ca ceea ce ma chinuie de aproape o luna, sunt niste pietre la rinichi.
Am primit un tratament, in ura caruia sper sa se rezolve problema.

paulabianca

acum 11 ani

Buna seara,
Din pacate, inainte de a ajunge la medicul gastroenterolog, am ajuns la urgente.
Se pare ca ceea ce ma chinuie de aproape o luna, sunt niste pietre la rinichi.
Am primit un tratament, in ura caruia sper sa se rezolve problema.

Medic.Fares

acum 9 ani

Buna ziua.Sunt recomandate ceaiuri din plante medicinale cu efect carminativ cum este ceaiul Colon sanatos, 3 cani de ceai pe zi.Capsulele Colon sanatos pot sa fie asociate pentru efecte mai intense.Daca digestia este deficitara se poate administra capsulele digestie usoara.Daca aveti o perioada mai agitata cu stres se pot adminstra capsulele Confort emotional ceea ce va ameliora si functia digestiva.