ajutor

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de ana.niculae cu 9 ani in urma.

Buna ziua,am si eu un bebe de 3 luni si 10 zile si am intampinat o mica problema la care nu am gasit inca o solutie,si ma intrebam daca poate cineva sa ma ajute.Copilul are scaune ft rare de cand sa nascut,cate 1 pe zi sau cate 1 la 2 zile.Este hranit doar cu san si i se da si ceai de colici.Am incercat cu Espumisan,Bonisan,Coli-b Sirop...Cat timp ii dadeam facea dar imediat ce am intrerupt nu mai face asa regulat.I-am facut si ecografie abdominala,si coprocultura si urocultura,si totul a iesit bine.Doctorul ne-a prescris probiotice(eubiotic si protectis,dar de la protectis era ft agitat)dar nici acestea nu au avut efectul de ai regla digestia,nu stiu exact ce anume are sau de ce anume ar putea sa fie.Din aceasta cauza copilul este agitat si nu se poate odihni cum trebuie,am neaparata nevoie de un sfat.Va multumesc frumos!

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 9 ani

Buna seara.
Incercati si cu ceai Baby Drink 1-2 pliculete/24 ore.

FreeStyle11

acum 9 ani

Incercati ceaiuri pt copii pana intr-un an, speciale pt asa ceva, sunt cu sutele la farmacii, nu stiu o marca anume, intrebati la farmacie.Nu stiu daca ceaiul pt colici il constipa, cauza e greu de depistat, poate trebuie analize mai amanuntite, dar sincer sa fiu la copii asa mici sunt destul de des intalnite tot felul de astfel de probleme, asa ca nu va faceti griji, e foarte probabil sa-i treaca fara nimic, dar totusi datii si ceaiuri pt constipatie.