ABDOMEN UMFLAT

Colici si alte tulburari digestive la copii

Postata de simona264 cu 12 ani in urma.

BUNA ZIUA ! AM O FETITA DE 4 ANI SI 2 LUNI SI ARE ABDOMENUL UMFLAT . , MOALE. NU O DOARE , NU O DERANJEAZA . CARE POATE FII CAUZA .? CE SA FAC?

Raspunsuri (13)

Medic Epuran

acum 12 ani

Acest fenomen (abdomenul umflat) poartă denumirea de meteorism abdominal şi poate fi cauzat de o alimentaţie dezechilibrată, de consumul băuturilor carbogazoase sau de consumul alimentelor cu repeziciune. Pentru a preveni apariţia acestui fenomen este indicată mestecarea înceată a alimentelor în timpul meselor, evitarea consumului de băuturi carbogazoase în exces şi efectuarea unor exerciţii uşoare (precum plimbarea după ingestia alimentelor) pentru a stimula peristaltismul intestinal

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. De cat timp ati observat aceasta modificare la nivelul abdomenului? Cum este tranzitul intestinal si care este aspectul scaunelor? Ce greutate are copilul? Este apetent sau nu? Multumesc.

simona264

acum 12 ani

MODIFICAREA LA NIVELUL ABDOMENULUI ESTE DE CAND ERA BEBELUS, DAR MI-I S-A SPUS CA ESTE ASA PENTRU CA BEA LAPTE ( DIMINETA SI SEARA ) .DE UN AN DE ZILE NU MAI CONSUMA LAPTE , DAR BURTICA ESTE TOT MARE. BEA MULTA APA ~ 1 LITRU PE ZI .TRANZITUL INTESTINAL CRED CA ESTE BUN , MERGE LA TOALETA SI DE 2 ORI PE ZI , DAR FACE TARE DE CELE MAI MULTE ORI.ARE 17 KG, MANANCA DAR INDEMNATA., NU CERE DE MANCARE .

Dr.Marcovici Tamara

acum 12 ani

Buna seara. Examenul fizic al abdomenului (efectuat de catre medicul de familie, respectiv de catre medicul pediatru) poate preciza/exclude o eventuala organomegalie (dimensiune crescuta a organelor: ficat, splina, rinichi). Ulterior, se poate efectua examenul ultrasonografic al abdomenului (ecografie). Pentru evaluarea unei modificari la nivelul colonului (dolicocolon/megadolicocolon) se poate efectua irigografie. Cu certitudine se va elucida cauza distensiei abdominale. Sanatate.

alexandra

acum 12 ani

Buna ziua. Am un bebeloi de 4 luni (in 25 luna asta-3 kg la nastere) care nu mananca destul, doarme f. putin (cam 12 ore max/24ore, cu treziri dese in timpul zilei) si plange foarte mult: cand are colici (am incercat bonissan, espumisan cu zero efect), cand ii e somn (program de urlete de la sapte pana la noua-zece cand adoarme), cand se trezeste (pana nu il iau in brate urla in continu desi e mancat si schimbat-pe probate! eu am rezistat 2 1/2 ore), cand mananca (eu ii pun sanul in poz. corecta el se agita si inghite aer), cand face cachita (se screme si plange cate 3-4 ore pana face) etc. Problema e ca noaptea se trezeste din 2 in 2 ore (maxim 2 1/2) trage cateva gurite de lapte 4-5 max. si adoarme iar, deci nu mananca destul. Am incercat sa-l trec pe Nan sa vedem daca pot sa-l fac sa renunte macar la o hranire de noapte dar nu accepta biberonul. Se joaca cu el: il impinge cu limba, gangureste, plange... i-am dat Nan cu seringa ca si completare dar nu accepta decat f. putin (15 ml. max ). Mi-am dat seama ca daca nu sar peste cate o masa la san nu o sa am lapte destul. Pana acum a luat normal in greutate (6.75 kg) desi mereu a supt foarte putin cu minim cate o ora de stat la san la fiecare masa dar nu avansam deloc nici cu mancarea si biberonul, nici cu somnul.
Ma puteti sfatui, va rog frumos?
Va multumesc

nicolae elena

acum 10 ani

am fetita de 4 ani si 8 luni 23kg 114cm.ii place f mult sa manince si dupa fiecare masa ii pocneste burtica mai nou a inceput sa se vaite de durere de burtica daca o pun sa manince mai putin se supara ce sa fac

Cornelia Claudia

acum 8 ani

Buna.Am o fetita de 1 an si 8 luni si are burtica mare.Doctorul de familie a zis ca tre sa-i dau Espumisan pt balonare...oare asa o fi?

MembruMobileApp1505075381

acum 6 ani

Buna ziua! Ne-am putea auzi la un telefon va rog frumos in legatura cu burtica umflata a copilului dvs intrucat se pare ca fetita noastra de 4 ani si 2 luni azi 10.09.2017 prezinta absolut aceleasi simptome pe care le-ati avut acum 5 ani dvs cu copilul. Multumim. 0730292219 Andreea.

Utilizator11536480823

acum 5 ani

Fetita mea are 11 ani. Vroia sa aiba patratele asa ca a inceput sa faca flotari si tot felul de exercutii. Ieri seara am observat ca cind strange presul i se umfla stomacul. Cine stie cauza sa ma ajute va rog!

Stefania

acum un an

Am o fetiță de un an si doua luni si se fufla an burtica no Dore nu o deranjează as dori sa stiu de la ce se ufla

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Fara apa dupa fructe dipa lapte dupa lactate dupa sipa dupa ciorba , apa doar la cel putin 1 ora dupa masa

Stefania

acum un an

Am o fetiță de un an si doua luni si se fufla an burtica no Dore nu o deranjează as dori sa stiu de la ce se ufla

MembruMobileApp1509799456

acum un an

Fara apa imediat dupa supa ciorba fructe lapte branzeturi sucuri...apa se bea la cel putin 1/2 ora distanta dupa masa.