Valori in afara normalului

Colesterol

Postata de adrian1979 cu 12 ani in urma.

Buna, mi-am facut niste analize la Synevo, si sunt destul de in afara valorilor normale.

Am 33 de ani, 178 cm, 91 kg...destul de sedentar ....

Glucoza serica: 104 este in intervalul 100-125: Glicemie bazala modificata

*****************************************************************************************
Colesterol HDL: 31 - scazut : ≤ 40
*****************************************************************************************
Colesterol total: 214 - borderline crescut: 200-240
****************************************************************************************
Trigliceride: 196 -- borderline crescut: 150-199
****************************************************************************************
Colesterol LDL:144 -borderline crescut: 130-159
****************************************************************************************

Lipide totale: 768 -400 - 700

ce recomandari/sfaturi imi puteti da?

Multumesc

Raspunsuri (2)

adrian1979

acum 12 ani

tot eu..am uitat de

Colesterol VLDL: 39 trebuie sa fie mai mic de 30

aliona

acum 12 ani

ai o dislipedemie metabolica, iti trebuie un regim hipolipemiant si niste medicamente hipolidemiante , statine de ex, atorvastatina, lipantil, atoris, etc care se ia cate una seara