trigliceride

Colesterol

Postata de Alice6106958 cu 15 ani in urma.

Poate sa-mi spuna va rog cineva ,care este efectul trigliceridelor marite.?Multumesc

Raspunsuri (10)

Dorina6899908

acum 15 ani

Risc crescut de boli cardiovasculare.

Alice6106958

acum 15 ani

Multumesc.Poate duce si la infarct?

Dorina6899908

acum 15 ani

Pana la infarct mai este drum lung....dar tu vei merge, daca nu in alta parte,macar la medicul de familie, iti va prescrie un tratament,care-ti va reduce trigliceridele, vei urma un regim sarac in grasimi animale..etc. si totul va fi bine.

Alice6106958

acum 15 ani

Este vorba de tatal meu , are probleme de vreo 15 ani.Acum vreo 5 avea si 2900-1700,de atunci cu tratament intre 400-800.(regim mai putin).Inca odata multumesc.

vlad26

acum 15 ani

Poate fi vorba despre dislipidemie care necesita tratament prelungit (lipantil sau alte medicamente care ar putea ajuta la scaderea colesterolului) asociat cu regim care sa evite grasimile rele (prajielile, grasimea de porc, etc.)

Alice6106958

acum 15 ani

Nici nu stiu ,daca mai are rost sa caut intrebari,a avut tratament,dar din pacate luna trecuta pe 8 a decedat.A facut infarct.S-a intimplat acasa,cu medic de salvare ,eram pregatiti sa-l ducem la SMURD ,dar n-am mai apucat.Avea bronho-pneumonie cr,dislipidemie mixta severa,HTA ,diabet zaharat tip II.Nu am cerut autopsie,dar parca nu sunt impacata(oricum nu mai "rezolvam" nimic).Multumesc pentru rabdare.Nopte buna.

Octavian17124520

acum 15 ani

Vene ingosare si sange mai vascos - astea sunt efecte, cele enumerate mai jos sunt conscinte !

Octavian17124520

acum 15 ani

liniaritatea analizei de triglicerida este pana la 870, maxim 900, restul este fals pozitiva !

Octavian17124520

acum 15 ani

doamna draga, rugamintea mea ar fi sa nu mai cautati intrebari, mai bine cautati raspunsuri. Dumnezeu sa-l oduhneasca in pace !

Alice6106958

acum 15 ani

Inca odata multunesc ,pentru tot.