trigliceride si colesterol mariu

Colesterol

Postata de beatrice4278305 cu 14 ani in urma.

Am si eu o problema,am 23 de ani,1,55cm ,46,5kg in doua luni de zile am pus 5 kg, mi-e foame si am pofta de dulciuri si lactate intr-una, eu care pana acum nu aveam genul acesta de pofte!
mi-am facut analizele si mi-au iesit atat trigliceridele marite(331) cat si colesterolul(261).Ar putea fi aceasta cauza ptr luarea in greutate?
Va rog sa ma ajutati spunandu-mi ce sa fac si cum sa dau cele 5 kg jos si sa nu le mai pun si sa scap de aceasta infometare, ce tratament sa tin.

Raspunsuri (4)

dannutza

acum 14 ani

cred ca cel mai bine ar fi sa mergi la dr, cu colesterolul si trigliceridele eu zic ca nu e de glumit in primul rand tb sa elimini grasimile prajelileetc dar pe linga astea iti tb si un tratament medicamentos.nu te juca cu sanatatea ta!sanatate

constantin marius

acum 14 ani

si eu am colesterolul si trigliceridele duble si acum tin regim de 3-4 saptamani si am slabit 4,5kg nu imi vine sa cred

ayna

acum 14 ani

am si eu o intrebare,pentru colesterol si trigliceride mari ce regim alimentar imi trebuie,pe langa tratamentul care mi la dat.multumesc.

Anghel Aleandru

acum 11 ani

Buna ziua.Pe data de 13.03.2012 am facur investigatii la un centru medical si la analize am fost gasit cu Tricliceridele de254mg/dl si ca recomandae am primit Lipanthyl 160mg-1cp/zi dar nu am fost atentionat de pastrarea unui regim.Astazi cand am fost la farmacie FARMACISTUL a vrut sa ma atentioneze sa nu uit de regim.Si EU am zis ca nu mi s-a spus de asa ceva.Ce ma sfatuiti??????? Daca se poate eu pot trimite fotocopii cu toate analizele-MULTUMESC ANTICIPAT.-- [email protected]