Trigliceride mari

Colesterol

Postata de Florin2904 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, am o problema in legatura cu analizele sangelui. Saptamana trecuta am facut vizita anuala pentru servici si la analizele sangelui mi-au iesit trigliceridele 408. Mentionez ca acidul uric, creatina si colesterolul mi-au iesit bune. Inainte de analize am urmat un tratament cu amoxacilina pentru un abces dentar pe care l-am intrerupt cu o zi inainte de analize, iar abcesul il aveam si cand am efectuat analizele. Este posibil ca antibioticul sau abcesul sa afecteze rezultatul trigliceridelor? Va multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa limitati consumul alimentelor si bauturilor cu continut ridicat in zahar, a fructelor uscate. fructe cu indice scazut de zahar sunt pepenele galben, grapefruit, afine. Cele mai multe fructe, legume, cereale integrale si lactate cu continut redus de grasimi contin grasimi saturate in cantitate mica sau deloc, de aceea sunt si indicate sa le consumati. Includeţi mai multe fructe de padure, broccoli, orez brun si iaurt simplu, degresat în dieta dumneavoastră şi mai putine proteine de origine animala. Obţineţi mai multe proteine ​​din surse vegetale, cum ar fi soia şi fasole neagră, şi mai puţin din carnea rosie. Pestele gras cum ar fi macroul, unele specii de pastrav, heringul, sardinele, tonul si somonul au continut mare de acizi grasi omega 3 si sunt indicati in dieta dvs.
Ar fi bine sa comunicati rezultatul si medicului de familie, poate fi necesar ca dupa un regim alimentar sa urmati si un tratament medicamentos (statine, fibrati)